Konu: Meyvelitepe
View Single Post
Eski 13-06-2010, 18:29   #83
dragut
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Sayın Meyvelitepe.
Uzun süre değişik kıtalarda yaşadım. Almanya yaban hayvanları üreticileri federasyonu yönetim kurulu üyeliği yaptım. Aynı zamanda yeminli yaban hayvanları üretim bilirkişisi idim.
Münih yakınlarında ufak bir çiftlikte Alageyik üretimim vardı. Türkiye ye gelişimin nedeni ise, aynı sistemi burada kurmaktı. Önce İzmir e yerleştim. Daha önce burada araziler almıştım ve büyük şehir olmasına rağmen, yinede kasaba havası var. Uzun süre yurtdışında yaşayıp, Türkiyeye dönen pek çok kişi gibi, bende önce tepetakla oldum
Aradan geçen 5 sene içinde değişik araştırmalar yaptım. Niyetim geyik üretimi idi. Orman ve Tarım bakanlıklarının sürtüşmeleri arasında yorulunca, bundan vazgeçerek, alternatif tarımda neler yapabilirimin arayışlarına başladım. Daha önceki yıllarda tanıştığım, ama türkiyede bilinmeyen, veya sadece belli araştırmacı kişiler tarafından bilinen meyveler üzerinde yoğunlaştım. İzmirdeki evimin bahçesinde 200 kök Physalis ve 12 kök Goji Berry deneme üretimi yaptım. Oldukça başarılı bir sonuç elde ettim. İzmir Mordoğan daki arazilerimde Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum), Goji Berry ( Lycium barbarum), Vitalberry (Schisandra chinensis), Miracle berry(Synsepalum dulcificum) ve Moringa ağacı ( Moringa oleifera ) dikmeye başladım. Pek yakında, doğanın ortasında, deniz manzaralı arazimde, evimin inşaatıda bitecek ve böylelikle hem bitkilerimin yanında olacağım hemde ufak çaptada, olsa Sülün ve keklik üretiminede başlıyabileceğim. Çok sevdiğim geyik üretimini başka bir yaşama bırakıyorum.
Türkiyede bulunduğum 5 sene içinde, düşüncelerime yakın insanların varlığından haberdar olmak beni çok memnun etti. Çalışmalarınızı okudum ve size hayattaki yenilgilere gülecek kadar başarılı, torunlarınızla dans edecek kadar sağlıklı, muhtaç olmayacak kadar paralı, uyandığınızda yanınızdakinden mutluluk duyacak kadar aşık olacağınız, güzel bir yaşam diliyorum...
Saygılarımla
Turgut Yılmaz.

dragut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön