View Single Post
Eski 12-06-2010, 08:04   #29
balbay
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Tamamen katılıyorum. Hatalıyı düzeltmeli, eksik gidermeli, güzeli oluşturmalıyız.

Tabi önce kendimizden başlayarak. Ben 3 yıl önce karbon emisyonu ile ilgili AB toplantılarından birisine katıldığım da bir test e tabi tutuldum.

Tek başıma bir yıl içerisinde doğaya verdiğim zarar dolayısı ile her yıl 113 ağaç dikmem gerekiyordu. 4 kişilik ailemi hesapladığımda ise 436 ağaç dikmemiz gerekiyordu.

3 yıl önce bilebildiğim kadarıyla doğaya, çevreme en az zararı verdiğimi düşünüyordum.

Sonra yaşam kalitemden hiç bir şey eksilmeden daha az karbon salmaya, daha az zehirli ve zararlı atık üretmeye başladım.

Çöpümü ayrıştırmaktan tutun da, kullandığımız temizlik kimyasallarına kadar, fosil yakıt tüketmekten, elektronik araç gerek kullanımına kadar çok dikkatli davrandığımız halde,
yılda hala 4 kişilik aile olarak 90 ağaç dikmemiz gerekiyor.

Ben 90 rakamına takılmadan çok daha fazlasının dikilmesine, yaşatılmasına vesile oluyorum.

Ortalama bir büyük şehir yaşayanının ürettiği karbonu telafi edebilmesi için yılda 150 ağaç dikmesi gerekiyor.

Vurdum duymaz madenci de, zeytin yetiştiricisi de, evinde oturan emekli amcalar, teyzeler de, hepimiz sırf hayatta kalabilmek için doğaya zarar veriyoruz.

Hem de sektörel zararlardan çok daha fazla.

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön