View Single Post
Eski 31-05-2010, 18:42   #880
limon
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Hatice Hanım, Sarı çiçeklinin kokusu çok güzelmiş, sizce nasıl? Ben de tamamen gölge sevdiğini okuyup, gözlemleyip (genelde hep ağaç altlarında dikili) ona göre yerini belirledim. Bu bitkide deneyimli değilim, bahçede 2. senesini geçiriyor. İki gündür çiçeklerinin güzelliğine bakmaya doyamıyorum diyebilirim. Yakından ayrı güzel uzaktan ayrı. "Keşke 5 yıl önce her yere dikseymişim kimbilir şimdi nasıl olurlardı?" diye hayıflanıyorum.

Name:  IMG_6928.jpg
Views: 1314
Size:  40.0 KB

Uzak çekimde çiçek iriliği anlaşılmıyor ama gerçekten çok güzel bir bitki. Yanında ve arkasında Ortancalar, diğer yanında da Hostalar dikili. Hostalar tam büyümediler, Ortancalar henüz çiçeklenmediler ama bol tomurcuktalar.
Name:  orman_gulu.jpg
Views: 1936
Size:  57.9 KB

Hosta soğanını Sn.Hocam100'den almıştım. Bu çeşit güzel gelişti diğeri daha iki yapraklı. Bu da tam gölgede.
Name:  IMG_6930.jpg
Views: 1046
Size:  61.2 KB

Sarı Güzel de tam gölge ve bol suyu seviyor. Tüm çiçekleri açmadı ama yavaş yavaş açmaya başlıyor. Ben bu bitkiyi de çok sevdim. Çok kolay kökleniyor, dertsiz. Geçen yıl 1 saksı almıştım bu yıl oldu 4 saksı. Formları da bununla aynı. Bence gayet güzel. Yaseminler de tek tük açmaya başladılar, bir haftaya hepsi açar. Bu sene sağdaki çamların altına kırmızı cam güzeli diktim. Orası da tam gölge bir alan, Cam güzelleri burada en güzel zamanlarını Ağustos sonlarında havalar serinlemeye başlayınca yaşıyorlar. Bu küçücük fideler kocaman çiçek toplarına dönüyor. Bildiğimiz tür (Yeni gine vs.. değil) Cam Güzeli de her yıl vazgeçediklerimdendir, çok severim.
Name:  IMG_6951.jpg
Views: 1000
Size:  51.8 KB

Düzenleyen limon : 01-06-2010 saat 11:12
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön