View Single Post
Eski 30-05-2010, 00:58   #95
secbul
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2010
Alakam olmasa da bu konuyu baştan sona okudum...
Sonra bir an düşündüm... Ne olabilir...Biraz da WC de düşündüm derken aklıma fikir geldi.
İnterneti açtım ve okudum...
--------------------------------------------------------------
Ceviz yaprağının kan durdurucu-sıkıştırıcı (astringent), kuvvetlendirici (tonik) ve bağırsak kurtlarını veya solucanlarını düşürücü (antihelmintik) etkisi vardır. Yaprak çayı, sindirim bozukluklarında, kabızlıkta, iştahsızlıklarda ve kan temizliğinde etkilidir. İştah açıcı, kan şekerini düşürücü ve kuvvet verici etkileri vardır. Deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır. Ceviz yaprağı kaynatılarak, tüm sıraca (scrofula), frengi (sifilis), egzema (mayasıl), herpes (uçuk) ve raşitik hastalıklarda, kemik çürümesinde, kemik deformasyonunda ve ayrıca, iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılabilen çok etkili bir banyo katkısı elde edilir. Favus ve uyuz hastalıklarında, hasta bölgeler, taze ceviz yaprağının kaynama suyu ile yıkandığında, kısa sürede düzelme görülecektir. Bu suyla yapılan banyolar, yıkamalar, ergenlik sivilcesine, iltihaplı egzemalara, ayak terine ve kadınların akıntılarına iyi gelir. Ağız boşluğu iltihabı, dişeti, boğaz ve gırtlak hastalıklarında gargara yapılmalıdır.

Uyarı: İçeriğindeki tanen maddesi duyarlı kişilerde bazen mide bulantısına ya da kusmaya neden olabilir. Bunun haricinde, ceviz yaprağının bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.
------------------------------------------------------------
Hmmmmm....
Benim bunu deneme şansım yok. İhtiyacım da yok. Ama belki aranızdan birisi
CEVİZ yapraklarını kaynatıp suyunu bu larvaların olduğu yere döker ise herhalde bu su toprağın 90 cm altına kadar (veya ne bileyim damlama sulama ile) işler ise belki faydası olur...
Hem doğalda olabilir.

Fikir yani...

Güllerde deneyin derim..

--------------
EK:
Balkondan etrafa bakarken aklıma geldi... 90 cm de dipteki kurtcuklara nasıl erişilir ?
Hmmmm....

Çok yağmur yağınca toprak suya doyar. Yapmur yağmadan tam önce toprağa suyla karıştırılmış bir ürün atarsanız 90 cm dibe kadar erişilebilir diye düşündüm...
(Toprak kuru iken erişemiyor isek yaşken deneriz ?)

Düzenleyen secbul : 30-05-2010 saat 22:17
secbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön