View Single Post
Eski 27-05-2010, 11:35   #731
sevgi mine
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2010
balkon da çilek

Merhaba arkadaşlar,
ben yeni üye oldum. çünkü terasımda bu sene saksıda çilek, domates, salatalık, patlıcan, biber (biber fidelerim henüz gelmedi) yetiştirmeye başladım. 2 küçük saksıda çilek yetiştiriyorum. yine pazardan aldığım şu funda toprağı gibi gevşek toprakla saksısını değiştirdim. üst kısmına 2 avuç koyun gübresi ekledim. saksılarını değiştirince ( pazardan minik saksılarda almıştım.) daha bir geliştiler, 6 -7 tane çilek farklı günlerde kırmızı kırmızı koparıp yedik. tadı, kokusu müthiş güzel. evdekiler çilek partisi vereceğim diye bekliyorlardı. ama bütün çilekler aynı gün olmuyor malesef bizde bazen 2 tane birden olgunlaşınca onları 4 e bölüp parti verdik. herkes tattı bayıldı. (az olunca baldan tatlı olur derler ama gerçekten çok güzel. bazılarını çaktırmadan balkonda ben götürdüğüm için gayet iyi biliyorum. ] buraya üye olmakla isabetli bir karar vermişim. benimde bazı yapraklarımda kararmalar oldu, çileklerim toprak veya saksıya değdiği yerde çürüme yapabiliyor. sebebini şimdi daha iyi öğrendim, artık bilinçli olarak önüne geçebileceğim. yanlız toprak olarak bauhausta satılan hazır toprak uygun mu daha geniş yere geçireceğim zaman. bu konuda bilgi verebilir misiniz? toprağın içine kum, çakıl taşı da karıştırsam nasıl olur? pazardan plastik kasa ile zamanında domates almıştım kasalar duruyor. bunların içini naylon kaplayıp toprak doldurmayı düşünüyorum. minik bir bahçe gibi.. nasıl olur? şimdiden yanıtlarınız için teşekkürler

sevgi mine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön