View Single Post
Eski 22-05-2010, 11:44   #1
valerenga
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2010
kiraz ağacı aşı sorunu

Arkadaslar tekirdağda evimizin bahcesınde dedemden kalma bir kiraz ağacımız var.Dedem 1997 yılında vefat etti bu agacı 9olı yılların basında bağı olan bir arkadasından fide olarak almıs ve ekmiş .Her kiraz agacı gibi oldukca tatlı vede verımlı bir agac,meyvesının beyaz renk ıken bile tatlı oldugunu belırtmek istiyorum,gecen sene eylül ayında vermiş oldugu sürgünlerden tahmınım 2 yasında oldugunu düşündüğüm 1 metrelık bir sürgünü kökunden cıkarıp baska bir tarafa ektim bu sene nısanda ayında gördümki tutmus ancak ağac benim tahmınım henüz genc oldugu için meyve vermedi. Gövdesi 1,5cm kalınlıgında diyebilirim ancak korkum suki aşılı bir agac kökunden sürgün veriyorsa bu sürgün oaşılı ağacın değil aşısız halının özelliklerini tasıyor. Dedem yasamadıgından dolayı fıdeyı aldıgımız kımse kim bilmediğimizden bu ana agacın aşılımı yoksa celıklemı uretıldıgını bılmıyorum dolayısıyla ektıgım sürgün ana agacla aynı özellıklerı tasıyormu bılmıyorum (ana agac 4 metre cıvarında ektiğim fide 1.5metre cıvarında )fidenin yaprakları ana agaca oranla daha küçük vişne agacının yaprakları kadar diyebilirim ,ana agacın yaprakları gibi tırtıklı göz aşısını bılmıyorum ,yarma aşı için erken oldugunu düşünüyorum sayet ektiğim sürgünden gelen fide ana agacla aynı özellıklerı tasIyorsa yarma aşı deneyıp agacın gövdesini kesmek ıstemıyorum.Sorum şu ki kiraz agacları genellikle celıklemı yoksa aşı ıle mi yetıstırılır?benim sürgünden ekmıs oldugum bu fidenin yabanımı yoksa ana agacla aynı özellıklerı tasıyıp tasımadıgını nasıl ögrenırım?sayet ana agac aşsılıysa benım sürgünden alıp ektiğim fide aynı kalıtede olmasada yine meyve veririmi?

Düzenleyen valerenga : 22-05-2010 saat 11:47 Neden: KELİME HATASI
valerenga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön