View Single Post
Eski 21-05-2010, 08:29   #189
yükselb
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2008
Merhaba,
Uzun süredir takip ettiğim sitede arkadaşların harika kaktüslerini gördükçe dayanamadım evde bulunan birkaç kaktüsün sayısını arttırmaya yeni çeşitler eklemeye karar verdim ve galiba en zorundan başlamışım. Geçenlerde Praktiker'de gözüme ilişen karışık katüs tohumlarını görünce aldım ve ektim. Geniş bir kabın altını deldikten sonra en alta 1-1,5 cm kalınlığında zeolit ve üzerine 5-6 cm kalınlığında birer ölçü dere kumu ,perlit ve torf karışımı koydum. Tohumları önce sıra ile dizmeyi düşünmüştüm ama sayıları çok fazla olunca ve hepsinin çıkmasına ihtimal vermediğim için tuz gibi yüzeye serptim. Üzerini düz bir tahta parçası ile düzledim ve sıkıştırdım.Saksıyı su dolu bir kaba oturtarak iyice su almasını , üzerini streç ile kaplayıp birkaç delik ile hava almasını sağlamaya çalıştım. Bu işlemleri 14 mayıs 2010 akşam yaptım ve sabah baktığımda tohumlar kırmızı ve şişmiş görünüyorlardı. 3-4 gün içerisinde nerdeyse 100 tane çimlenmiş kaktüs tohumu irileşmeye ve kök salmaya başladılar. Saksı sabah yaklaşık 1-2 saat güneş alan ama sürekli aydınlık ve sıcaklık 22 derecenin altına düşmeyen bir ortamda duruyor.

Burada müsadenizle deneyimli arkadaşlara bir sorum olacak.Bundan sonra tohumlar için sıvı kaktüs gübresi gibi ek besinlere ihtiyaç var mı?

yükselb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön