Konu: Yemlik
View Single Post
Eski 13-05-2010, 14:03   #45
gece
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balbay Mesajı Göster
... Ancak ben yemlik denen yerel isimli bitkinin eldeki mevcut görünümü ile sizin ismini verdiğiniz Tragopogon sp (Goatsbeard, salsify, oysterplant) ailesine ait olan arasında bağlantı kuramadım.

Hala da o resimlerde yemlik denilen bitkinin tragopogon ya da salify olduğundan emin değilim.

Bir gerçek var ki bizde yemlik denilince tragopogon anlaşılmalı, bu doğru. Sanırım bazı otlar yöresel olarak karıştırılıyor.

İlgilenen arkadaşların bir otu her hali ile resimlemelerini zamanla başarabilirsek daha da başarılı olacağız sanırım.

...
Tam herbaryum'luk konu, bu konuda (bilimsel adı bilinmeyen bitkinin bilimsel adının bulunması) şüphe iyidir, öğrenmeye yol açtığından dolayı...

O zaman bir kaç link versem?

Önce galerimizden başlayalım, buyrun; bu ve bu.

Açıklamaları ile konuya ışık tutan bir adres olarak da;
http://www.arthurleej.com/a-salsify.html

Tübives'e bakarsak, yemlik'in tragopogon olarak yer isimlendirildiklerini, ancak
Scorzonera sp. nin de yemlik olarak isimlendirildiğini görürüz. Bu son, ciddî linkteki +'lara tıklarsanız, bitkinin ülkemizdeki uzmanlarına dahi ulaşabilirsiniz, yaşasın web!

Büyük Larousse'da da yemlik scorzonera türleri olarak geçiyormuş.

Bir de kafası karışanların kafasını daha da karıştıracak ya da eğlenecekleri bir adres vereyim de tam olsun 8>]
Nedenini merak edenler için; belirtilen son adresteki tablo yapısının hiç de yabancısı olmadığımız bir yerden, fotoğrafların ise tanıtılan bitki ile hiç bir ilgisi olmayıp, sadece ülkemizde aynı isimle de anılan bir mantar grubuna (ramaria sp.) ait olduğu olduğunu belirtebilirim. Taşıma suyla değirmen ancak bu kadar dönüyor, ya da internette bilgi olduğunu zannedenlere sadece veri (data) olduğuna ve bunun asla bilgi olarak değerlendirilemeyeceğine dair ithaf etmekle yetinelim.

Sonuçta kendi adıma, yemlik'in birden fazla bitkinin adlandırılmasında kullanılan bir grup bitkinin adı olduğunu düşünüp tragopogon sp.'e yemlik demeye devam edeceğim.

gece
yemlik adı da zaten tek bir bitkinin, özel isminden çok, bir grup bitkinin adına benzemiyor mu? Diyen forum kişisi

Not: Tohum paylaşımınız için forum adına şimdiden teşekkür ediyorum.

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön