Konu: Salyangoz
View Single Post
Eski 11-05-2010, 08:41   #104
syıldıran
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Merhabalar ,
Bir müddettir bu başlık altında yazılan mesajları takip ediyorum. Üzülerek görüyorum ki kesin sonuca ulaştığını belirten bir mesaja rastlamadım. Arkadaşlar insektisit uygulamazsanız , sonuca ulaşabileceğinizi pek zannetmiyorum. Eşimin bahçeye diktiği zambak vb. özellikle soğanlı bitkilere dadanmışlar ve toprak üzerine çıkan kısımlarını hemen hergün yedikleri için hepsi toprak seviyesinde kalmışlardı. Eşimin bir kaç defa hatırlatması üzerine fısfıs dediğimiz ilaçlama aletinin içerisine 0.5 lt. su ve 1 enjektörle 1 cc. Dimethoathe etkili maddesini ihtiva eden bir ilaç koydum. Bahçedeki zambakları , gülleri ve ismini pek bilmediğim diğer çiçekleri ilaçladım. Birkaç gün sonra baktığımızda sümüklü böcekler yoktu ve toprak seviyesinden daha fazla büyüyemiyen zambaklar yüzümüze gülümsemeye başlamışlardı. Bu arada eşimin de çok sevindiğini belirtmeliyim. Uygulayacak olan arkadaşlar bu maddeyi ihtiva eden bir ilacı tarım ilacı satan yerlerden 0,5 lt. si 5 TL. den alabilirler. Piyasadaki çeşitli firmalara ait ürünlerin isimleri Poligor , Korumagor , Cansagor , Safagor vb. herhangibir ilacı kullanabilirsiniz. Kesinlikle kapalı alanda ve ev içerisinde kullanmayın. Etkili bir sistemik zehirli ilaçtır yani bitki bünyesine nüfuz eder ve 3 hafta civarında koruma sağlar. 0,5 lt. ilaç size yüzlerce defa uygulama için yeterli olacaktır. Veya size yakın bir tarım ilacı bayisinden salyangozlara karşı etkili başka bir ilaç ta kullanabilirsiniz. Şimdi düşünüyorum , insektisit önerdiğim için bazı arkadaşlar yine bana tepki gösterecekler. Ama başka türlü kesin bir çözümüde yok ki. Birde şu var kullandığımız kimyasalın içeriğini ve etkilerini biliyoruz , içeriğini bilmediğimiz masum görünen bir preparattan etkilenmiş olmak bana göre daha kötüdür. Sürçü lisan ettiysek affola . . Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön