View Single Post
Eski 29-04-2010, 02:14   #27
Smyrna
Ağaç Dostu

Smyrna's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2010
Amcam bu sabah, herhalde ezan vakti toplamış enginarları, doldurmuş çiçek sandığından bozma kutuya onu da koymuş el arabasının üzerine çıkmış yollara adım adım ilerlemekte. Sabah sabah
"-Şifalı enginar" diye usul usul seslenerek geçiyor kapının önünden. Kapı önü dediysem çevrede kimsecikler yok. Hoş olsa da poyraz ve dalga sesi bastırıyor cılız sesini. Ama duydum işte şans. Seslendim defalarca, neyse sonunda. Geri döndü. Selamlaştık.Hal hatır sorma.
-Al kızım al, 7 tanesi 5 tl. Hem de Bayrampaşa..(Urla'da Bayrampaşa enginarının işi ne amca, ne diye bunu diktin, burası İstanbul mu diyemedim tabi. Daha gösterişli daha büyük ya.Belli ki bilen bilmeyen,
-Aman aman madem değerli, madem çok para veriyoruz -ki o kadar yararının yanında bence abartıldığı kadar pahalı da değil- en büyüğünden olsun dedikçe o da sökmüş sakız enginarı dikmiş bayrampaşayı. Bir de amcam demez mi
"-Ninen Urla kemik hastanesinde yatıyor, bunları satıp bitirdikten sonra yanına refakatçi olarak yanına gideceğim" deyince unutuverdim Urla'nın kireçli suyuna alışmaya çalışan Bayrampaşalıyı. Cebimdeki 20 TL ile aldım enginarları. Aman yanında piçi olanlardan da koy amca. Dikelim bakalım belki tutar bir kök de bayrampaşa.

-"Geçmiş olsun" dilekleri...
-"Haftaya mutlaka gel yine amca. Olur mu !"

Eee elimiz mahkum artık. Aslında dün yapmıştım zeytinyağlısını. Tamam severiz ailecek enginarı giritli kayınvalidemin sayesinde biraz da.Mayıs sonuna kadar yiyeceğiz hergün , anlaştık eşimle bu konuda ama dolaptaki dururken, daha bitmeye yüz tutmadan yine mi yapayım zeytinyağlı enginar? Yap yap. Zeytinyağlı yap da hangisini yaparsan yap. Enginara başka yağ yakışır mı hiç? Yarın dolması yanına yaprak sarma ve iç bakla sarımsaklı yoğurtlu , 2 gün sonra kuzu etlisi tabi ki zeytinyağı ve bol limon terbiyesi ile, 2 gün sonra yine zeytinyağlı enginarlı pilavı. Sonra..? Sonra, amcanın yolu gözlenecek. Kalır mı o kadar gün enginar suda . Mecbur bitene kadar bol bol yenecek.

Smyrna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön