View Single Post
Eski 14-04-2010, 12:20   #68
MeyveliTepe
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Küçük üreticilerin birlik oluşturabilme ihtimali...
1-(kooperatif gibi mi?.)
Olabilir, araştırılması lazım.
2-Bahçe büyüklüğünde m2 sınırlaması olmadan mı?.
Evet.
3-Her bahçe konumuna iklim şartlarına göre tek çeşit mi ürün yetiştirmeli?.
Hayır. Tam tersine. Bu tarz bir üretim doğası gereği monokültürden uzaktır.
4-Önce elimizde ki değerler potansiyel mi tesbit edilmeli?. Sonra ürünün pazarlanması mı?. Ya da her ikisi aynı anda mı sürmeli?.
Mutlaka. Ancak gerekirse 1-2 bahçe bile başlamak için yeterli. Kurallara uygun, olabildiğince ülkenin her yerine dağılmış, ve tabii ki istekli bahçe sayısının çok olması etkiyi arttıracaktır.
5-(ürünün dış piyasada değil, iç piyasada her bahçenin en yakın ulaştırabileceği tüketicisi mi olmalı) mı?. İnternet üzerinden satış dahil.
Mümkünse evet. Bazı kısıtlı ürünlerde uzağa ürün göndermek gerekebilir.
6-Üreten bahçeler ile tüketen ortaklar arasında aracı olmaması nasıl engellenir?.
Böyle bir organizasyon araya aracı girmesini imkansız hale getirecek.
7-Sn.Meyvelitepe 7 nolu mesajında " Zehirsiz, organik yetiştiricilik yapan küçük bahçeler üretimini ve işlediği ürünü ortak bir marka altında piyasaya çıkaramaz mı? derken,
58 nolu mesajında "Esas amaç ticaret değildir. Etraftan ürün toplayıp bir marka altında satmaya da çalışmayacağız. Bunu hiç yapmayacağız. dedi.
Nasıl?.
şeffaflık sayesinde. Kimin ne ektiği, ne yetiştirdiği, olası miktarı herkes tarafından bilinir olacak.
8-Tartışılıp, konuştuğumuz bu oluşuma benzer örnek bir birlik var mı?.
Tam olarak yok. O yüzden" daha önce hiç yapılmadığı gibi" dedim.
9-Tarımda ki dengesiz politikalarının bu oluşuma ne gibi sektesi olabilir?.
Zaman içinde göreceğiz.
10-Her bahçenin m2 si oranında kullanımına açık Havuz veya kredi olacak mı?.
Kooperatif gibi bir kurum kimliği kazanılırsa, muhtelif iç ve dış destekler alınma ihtimali de var tabii.
11-Bunların yanında ayrıca üyelerinin kullanımına yönelik ortak bir yer oluşturulup hayvancılık da yapılabilir mi?. (keçi koyun tavuk vs)
Olursa hoş olur.
Çoklarımız gibi,
Olabildiğince!.. tükettiğim ürünlerin araştırmasını yapan biri olarak, bu gibi oluşumların artacağı inancıyla, Sevgili liliumun zeytin ağaçlarına ne kadar üzüldüysem.. vesile olmasına da bir o kadar sevindim.
Tüm duyarlı insanlara saygılar.
Soruları satır aralarında kırmızı ile yanıtlamaya çalıştım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön