View Single Post
Eski 12-04-2010, 10:10   #1
Hakan Öncü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Hakan Öncü / Topraksız Tarım Günlüğüm

Herkeze iyi günler dilerim.

Uzun süredir sitedeki yazıları takip ediyordum. 10 gün kadar önce Sayın Kudret TEZEL bey beni çok mahçup ederek besin eriyiklerini kendi elleri ile teslim etti.

Hafta sonu Eminönünde yaptığım bir alışveriş turundan sonra başlangıç için ihtiyaçlarımı tamamladım. Aslında elimdeki kap çok geniş olmadığından ve yine sitede okuduğum 1 kök için yaklaşık 8-9 litre su gerektiği için 3 kök düşünürken 5 kök Pembe Domates 1 kök de Sırık Domates aldım. Pembe Domatesleri Kudret Beyin tavsiyesi üzerine aldım. 1 Kök sırık Domateside Ne olur ne olmaz diye aldım. Muhtemelen elimdeki alan bunlar için yeterli olmayacak. İlk aşamada Fideler küçük olduğundan sorun yaşamam ama büyüdükçe sanırım sıkıntı yaşayacam.

Besin eriyiklerini Kudret Beyin tavsiye ettiği gibi kolay bir şekilde yaptım.
Daha sonra 25 Lt Musuluk suyu için 5 Ölçü şişesi A Kabından 5 Ölçü şişesi B kabından suya ekledim, karıştırdım.

Elimde malesef bir EC metre olmadığından şimdilik gözle izleme şeklinde devam edeceğim.

Eminönü nden bir akvaryumcudan PH kiti satın aldım ve bu kit 5 cc suya 4 damla bir kimyasal damlatılarak çıkan rengin renk sıkalasından kontrol edilmesi şeklinde çalışıyor. Bu sisteme göre PH 6,5 civarı bir değer çıkıyor. Besin eriyiği katıldıktan sonra.

Fidelerin kökleri Prizma şeklinde bir toprak karışımın içinde idi. Akan suyun altında bu kökleri temizlemeye çalıştım ama Pembe domatesler çok kolay temizlenirken Sırık Domates çok karışık olduğunda artık köklere zarar vermeye başlayacağım için çok iyi ayıklayamadım ve o şekilde bıraktım.

Resimlerden de durumlarını görebilirsiniz.

Bir hava motoru ile küçük bir hava taşı kullanarak 7/24 saat çalışıcak şekilde suya hava vermeye başladım.

Fideleri bir köpük içerisine küçük delikler açarak yerleştirdim ve suyun içine salıverdim.

Suyu olabildiğince ışık almayacak hale getirdim ve izlemeye aldım.
Sistemi balkonda açık havada konumlandırdım. Öğleden sonraya kadar balkon devamlı güneş alıyor.

Şimdi birkaç sorum olucak yardımcı olabilirseniz sevinirim.

- Şu anda EC ölçemediğim için bu sistemin beslenmesi için önerilerinizi öğrenebilirmiyim.
- Şimdilik 6 fide ama sayı sanırım düşecek. 25 Lt su için ne kadar sıklıkla Suyu ve besin eriyiğini değiştirmek gerekli.
- Havanın 7/24 çalışması bir sıkıntı yaratmaz dimi.
- Balkonun Saat 15.00 - 16:00 ya kadar güneş almasını nasıl değerlendirirsiniz.

Kurduğum bu fazlası ile amatör sistem için yorumlarınızı yazarsanız çok mutlu olurum.

İyi Günler dilerim.
Hakan ÖNCÜ

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hakan Öncü : 02-05-2011 saat 08:53 Neden: Başlık Değiştirildi.
Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön