Konu: Salyangoz
View Single Post
Eski 10-04-2010, 08:21   #77
epsody
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Arkadaşlar bahçelerimizde uyguladığımız tarımsal faaliyetlerimiz, sürdürülebilir tarım uygulamaları esasları içinde ve ekolojinin korunması açısından, bizlerin bilimsel öngörülerle hareket ederek bahçelerimizdeki ve topraklarımızdaki yer üstü ve yaraltı canlılarının üzerinde iyi bir yönetim sağlama çabalarımızın başında bu canlıların varlıklarını dengede tutarak dost düşman, faydalı zararlı ayrımına gitmeden, gelişi güzel ve bilinçsize dışarıdan yapacağımız katkı ve müdehaleler bizim bahçe ve topraklarımızdaki müspet yöndeki çalışmalarımıza etki edecek, sonuçta beklediğimiz verim sağlanamıyacaktır.

Arkadaşlar, uygulayacağımız yöntemlerde toprağımıza ve içindeki canlıların hayrına olacak katkıları toprağın yapısındaki değişiklikleri takip ederek içindeki canlıların yaşam dengelerini bozmamaya özen göstererek, zararlı seviyeye gelmiş olanların karşılarına onların doğal düşmanlarının çoğalmalarını sağlıyarak, bahçemizdeki zararlarını azaltarak bertafını sağlama yoluna gidebiliriz.

Sayın üzüm, size daha ayrıntılı açıklama yapma ihtiyacı içinde cevap vererek sizin zımpara kağıdı uygulamanızın sümüklü böceklere ve topraklar olan fayda ve zararları üzerine dikkanizi çekmek istememin hep iyi niyetimin bir ifadesiydi, lakin ifadelerimin arkasında hep başka niyet aradınız, ben yine yılmadan size bir açıklama yapma azmimi ortaya koyarak bahçe toprağınıza serdiğiniz zımpara kağıtlarının güneşin ışılarını engelliyerek foto sentezden sağlanan enerjiden toprağınızın nasibini engellediğinizin farkında değilsiniz herhalde.

Benim sizlere kaş yapayım derken göz çıkarıyorsunuz, demememin sebebleri bundandı, kumar oynamak tabirinide uygulamalarınızın sonunda karlımı yoksa zararlımı çıkılacağı bilinmeyen uygulamaları açıklamak için bir örnekti, niyetim sizleri kumarbaz sıfatıyla nitelemek değildi.

gurbuk67 arkadaşım, üzüm arkadaşımı aydınlatma konusundaki örneklerim sizin içinde geçerli sayılabilir, fazla uzatarak konu başlığının dışında yazışmak istemiyorum, lakin topraklar adına konuşmak istiyorsanız, aşığıda linkini verdiğim başlıktaki yazılarımı okuduktan sonra sizinle daha verimli paylaşımlara girebiliriz, hepinizi canı gönülden sevdiğimi bilmenizi istiyerek iyigünler dileriim.

Toprağa organik özelliklerinin kazandırılması.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön