Konu: Domates
View Single Post
Eski 01-04-2010, 22:09   #441
alperen55
Ağaçsever

alperen55's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a1919 Mesajı Göster
Merhabalar,
Ben bu sene balkonumda domates yetiştirmek istiyorum. Bunun için tohum aldım ve paket de yazdığı şekilde pet bardaklara ektim.5-6 günde çıkmaya başladılar. Biraz büyüyünce damacanadan kestiğim saksılara geçirmeyi düşünüyorum. Bu saksılara cocopeat koysam olur mu? Ya da torf+cocopeat karışımı uygun mudur domates için? Gitti gidiyor da cocopeat ilanında başta domates,biber vs üretiminde diye bir ifade geçiyor ama güvenemediğim için tecrübeli arkadaşlara sormak istedim.
Şimdiden teşekkürler
a1919 öncelikle şimdiden bol mahsüller diliyorum ... ben gecen sene ilk defa sırık domatesi diktim ve mükemmel bir mahsül aldımsayıyorum kendimi sonra hakkında baya bir arastırma da yapmıstım bu sene tekrar yapıp arastırmamı baya bir çok fide için tohum aldım bu tohumlarınpaketi irbittir irbit tohumlar ge dolu tohumlar değillerdir . şimdi sizlerinde bir kaç şeye dikkatinizi cekmeye calışıyorum birincisi bu tohumunpaketi samsunda tohumcularda 120.00 tl dir bilindik paketler gibi 3.50 tl değildir.ikicisi fidelerimizi yetişridiğimizde tane 15 **** 20 cm bulunca yerlerine 15 nisandan sonra olmak sartı ile dikmeye başlarken güvercin gübresi ile ben dikmiştim gene aynı gübre kulanacam cok güzel oluyorlar .bula bilirsenin eşten dostan şimdiden güvercin gübresi bulsunlar bulamayanlar mutlaka hayvan gübresi kullansın sarktır. dikimi şu şekildeyapa bilirsniz 40 cm + 40 cm bir cukur acın her fide için bir tane araları ise 50 santim oolsun actınız cukura iki avucumuz dolusu hayvan gübresinde atalım üzerine 2 cm toprak atıp fidemizi yerleştiriyoruz ve sonra fidemizin kök kısmının kapanacağı toprağıda gübre ile karıstırıp kökünü **** fidenin sapını kırmıcak sekilde bastırarak fideyi dikmiş oluyoruz her fidemiz cukurda dikli bir sekilde kalıyor . bu dikiş şeklimiz tüplerde büyütülen fideler içindir tohumlarınızı kırkbeşlik fide viyollerinde yetiştirin ve toprayla beraber fidelemeye calışın unutmayınki viyollarde büyütülen fideler hep çok ürün verir hemde erken ürün alırsınız şimdiden her keze bol ürünlü yıllar diliyorum...

alperen55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön