View Single Post
Eski 24-03-2010, 23:29   #1
gilan
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Isıtmalı nemlendirmeli mini sera projesi

Geçen sene Red Robinlerimi çimlendirmeye çalışırken sıcaklığı sabit tutmak ve gereken nemi sağlamak konusunda çok zorluk çekmiştim. (Sera etkisiyle sıcak kalsın diye güneşli günlerde viyolleri arabada gezdirdiğim bile oldu ) Bu sene o da güzelmiş, bunu da deneyelim derken internetten pek çok tohum aldım ve tohum ekme işine daha da çok girişince bu işe artık bir çözüm bulmak lazım dedim.

Aşağıdaki mini seranın tasarımı benimle iş arkadaşıma ait. Bir nevi zihni sinir projesi.

Seramız 100x70cm taban alanına sahip. Kullanılan malzeme pleksiglas. Isıtmalı ve nemlendirmeli olduğunu söyleyebiliriz.

Başlangıç - Pleksiglas levhalar:

Name:  DSC_0090.jpg
Views: 7436
Size:  26.1 KB

Pleksi parçalar kloroform kullanarak birleştiriliyor:

Name:  DSC_0098.jpg
Views: 5386
Size:  36.2 KB

Kloroform pleksiglası eriterek yapıştırıyor. Pleksiglasa silikon iyi tutmuyormuş. Japonla ya da kloroformla yapıştırılabilirmiş ama “Su koyacaksanız size kloroform lazım, japon atabiliyor.” dediler.
Tasarımda seranın dış çeperinin hemen içinde bir su kanalı var. Bu kanalda sıcak su dolaşacak.

Tüm parçalar kloroformla yapıştırıldıktan sonra su sızdırmazlığı garanti etmesi için ek önlem olarak silikon çekildi:
(Su kanalı burada net görünüyor.)

Name:  DSC_0111.jpg
Views: 4829
Size:  25.2 KB

İlk denemeler:

Name:  DSC_0119.jpg
Views: 6875
Size:  21.4 KB

Kanala su dolduruldu, akvaryum ısıtıcısı konuldu. Kanaldaki tüm suyun ısınabilmesi için suyun döndürülmesi gerekiyor, bunun için de ufak bir akvaryum motoru kondu. İlk testler sonucunda sera içi hedeflenen ısının ve nemin başarılı olarak sağlandığı ama su basıncıyla yan duvarların dışa doğru çok esneme yaptığı farkedildi.
Esnemeye karşı önlem olarak metal tek delikli ray alınarak uygun boyda kesip birbirlerine de kablo bağıyla tutturulmak suretiyle bir çerçeve yapıldı:

Name:  DSC_0141.jpg
Views: 4804
Size:  26.0 KB

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön