View Single Post
Eski 23-03-2010, 12:34   #2
Oğuz Karsan
Ağaç Dostu
 
Oğuz Karsan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-12-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 1,085
Merhaba.

Sn. boragursoy,

Ağaçların kesilmesine gösterdiğiniz tepkinize katılıyorum. Hiçbir neden Ağaç katliamını haklı gösteremez.

Gelişmiş Ülkelerde, Orman neresi, Tarla neresi bellidir. Bunu belirleyen de Kadastrodur. Orman alanından Ağaç kesen derhal cezalandırılır. Doğru olan da budur.

Bizde ise uygulama tamamiyle keyfidir. Ormanlarımızın sınırlandırılması işlemleri 1937 yılında yürürlüğe giren 3116 sayılı Kanun ile başlanmıştır. Yaklaşık yetmiş üç (73 ) yıldır da bitirilememiştir. Kısaca hala neresi Orman, neresi Tarla belli değildir. Yıllardır hayat devam ederken tapular dağıtılmış, ekinler ekilmiş, meyve Ağaçları büyütülmüştür. Şimdi ise birkaç kişi gelmiş sizin 110 yıldır ekip biçtiğiniz tarla esasında ormandı demektedir. Bu nasıl bir adalettir?.

Karadenizde, Ülkemizin en güzel, sağlıklı ve ulu Ormanları bulunur. Sebebi ise yağışlar ve nem olduğu kadar yöre insanının Ağaca olan sevgisinden kaynaklanmaktadır. Yıllardır ihmal edilip bitirilmeyen Orman Kadastrosu ise bu sevgiye adeta çomak sokmaktadır.

Birçok hatta her Karadeniz insanının tarlasına yakın, Sahibi olmasa da bakımını üstlendiği bir Ormanı vardır. Etrafı dikenli tel veya çitle çevrili değildir ama herkes neresi kimin ormanı bilir.Gayri resmi sahibi, bakımını yapar, yabani dikenleri, fideleri çapalar kuruyan dalları budar, Ağaçların altına düşen çer çöpü temizler. Çam sakızını ve reçinesini toplar, Topladıkları ile sobasını, ocağını yakar, ama asla Ağaç kesmez. Ağacı sever, Ormanı korur. Kesmeye çalışana mani olur.

Madalyonun öteki yüzünde ise ayrı bir resim var. Şimdi kadastro gelmiş, dedesi ile hayvanlarını gezdirdiği, bakıp tarla yaptığı, Ağaç diktiği yerlerden çık diyor. Bunu o insanlara nasıl anlatabilirsiniz.

Evveliyatı Orman olan yer Ormandır mantığı ile işleri çözemezsiniz. Yöre insanı sorar.
Yıllardır aklınız neredeydi?
neden kadastroyu bitirmediniz?
Neyiniz eksikti de buralar tarla olurken, Ağaçlar dikilirken müdahale etmediniz? Orman Şefliğiniz ne yapıyordu?.

Ağaçları ve Ormanları tabi koruyalım. Ama önce Ağaçları ve Ormanları koruyacak olan Yöre insanını, Çabalarını, Emeklerini, Hayallerini yıkamayalım. Kanun zoru ile ellerinden aldığımız arazilerin birkaç sene sonra başkasına satıldığını veya peşkeş çekildiğini gören köylüye ne diyeceksiniz? Ağacı sev, Ormanı koru mu diyeceğiz? Neden sevecek? Nasıl koruyacak?

Esasında yapmamamız gereken bir hesabı da yapalım. Kadastro ile ne kadar Orman Arazisini kurtaracağız? Uğradığı haksızlıkla nefretini kazandığımız köylünün zarar vereceği alan ne kadar olacak? Adaletli kanunlar ile yola çıkamazsak sonuçları ne olacak düşünmeliyiz.

Yöre insanı Ağaçları ve Ormanı şimdiye kadar iyi korumuş, Eğer Orman idaresi gerektiği gibi bakamayacaksa,(kendi kaderine terkedecekse) eski sahipleri Ağaçlara ve Ormanlara gerektiği gibi bakıyor. Yararlanıyor ama kaçak inşaat, ev yapıp betonlaştırmıyor. Orman idaresi Açıkgözlere ve siyasi gücü olanlara dikkat etsin yeter diye düşünüyorum.


Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön