View Single Post
Eski 22-03-2010, 19:00   #101
dermo
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Daha önceki sayfalarda benim yayınladığım bir fotosentez / ışık dalga boyu(nm) grafiği var, evet buna göre bitki her ışıkta fotosentez yapıyor ancak kırmızı ve mavi dalga boylarında fotosentez daha yüksek. Bir de şu var her kırmızı kırmızı olmayabilir ya da her mavi mavi değildir. Demek istediğim önemli olan dalga boylardır. Tabi ki mh veya hps lambaların etkinliği kanıtlanmış ama çok maliyetli, elektrik tüketimleri ve yaydıkları ısı yüksek. Bunun yerine led kullanmak mümkün. Karanlık bir odada led kullanarak bitki üreten insanlar var. Ben de kendi imkanlarımla bir led grow light yaptım işe yarıyor hatta bitkiler fala ışıktan bayılmıştı fakat bizim işlerimiz biraz deneme yanılma. Çünkü aldığınız ledlerin hangi dalga boyunda ışık yaydığını bulmanız çoğu uzakdoğudan gelen malzemeler için çok zor, katalogları bile bulunmayabiliyor.
Bir de mor ledle ilgili bir soru vardı, mora boyanmış ledlerden bahsediyorsanız onlar hiçbir işe yaramaz, eğer ultraviolet (UV) ise onlar da biraz pahalı ve çok etkili olacağını sanmıyorum. Bu işi genellikle herbiri 1W mavi ve kırmızı ledlerle insanlar halledebiliyor. Mavi yoğunlukta olmakla birlikte.

dermo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön