View Single Post
Eski 16-03-2010, 00:39   #1510
Lycium barbarci
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2010
kasım sonu aralık başıydı zannediyorum kurban bayramında selçuk'a yakın, köyündeki evimize gittigimizde bahçede 50 cm boyunda meyveleri kırmızı renkte zeytine benzeyen bir bitki buldum kendi kendine çıkmıştı beraber gittigimiz ziraat mühendisi olan bacanagım ve baldızıma sordugumda bilmediklerini söylediler kayın validem ise o bitkiyi halasının kullandıgını kaynatıp meyvelerinin suyunu içtigini söyledi 50 cmlik bitkide bir avuç meyve vardı kayınvalidem 80 yasında oldugu için karıştırma ihtimali olabilecegini düşünüp orada yemedim ancak hepsini topladım 3,4 tanede dalını kırdım izmire döndüm eger kayın validemin dedigi dogruysa izmirde bunu en az 80 yıldır biliyorlar ve kullanıyorlar neyse bu kelikler arabamda3 gün kadar kaldı evdede bir üç gün kaldı sonra internete girip baktıgımda gojiberry olabilecegini anlar anlamaz hemen suya koydum ve evde kullandıgım bi kaşıkta c vitamini koydum daha önce papatya diktigim ama yaşatamadıgım bir saksıya şöyle bir sapladım ve dogrusu aklıma geldikçe suladım öyle içeri al yok şu gübreyi kullan yok limonata ver hiç bir şey yapmadım forumda anlatılanları okuduktan sonra balkona çıkıp bitkiye şükranlarımı sundum zaten bu forumu okusaydım ne yalan söyliyeyim cesaret edemezdim ama benim matıgım şuydu bu bir çalıdır çalı herzaman su herzaman gübre herzaman istedigi ortamı bulamaz o nedenle çokta özen göstermemek gerekir tuttuktan çok sonra sadece bir çiçekçinin keçi ve koyun gübresi oldugunu söyledigi gübre kullandım oda bir avuç falan..o gübre daha çoğaltı yaprakları,
bu arada iki gündür yazılarınızın hepsini okudum aramızda çok özverili arkadaşlar var örn bari denizakvaryumu satı hanım gibi..
benim goji, copur09 arkadasımızın fotografladıgına çok benziyor zaten nazilli ile selçuk kuş uçumu o kadarda uzak degil zannediyorum kuş dışkılarıyla taşınıyor olabilir.tadı ekşigibi ama limon gibi degil küf veya hani ekşimiş portakal tadı gibi ama tatlı kısmı biraz daha az gibi..dikenleri var ve yapraklarını hiç dokmedi zannediyorum bunun nedeni dengeli bir toprak 2 gün önce o meyvelerden alıp kilitli torbayla dipfirize attıgım tohumlardan 5 ile 8 adeti topraga diktim bilmiyorum ne olacak ,bence siz üstatlardan özür diliyerek şunu söyliyebilirimki sadece c vitamini yeterli birazda yanmış keçi koyun gübresi..birde bu gün ebay dan 200 adet tohum sipariş verdim 12 kurutulmuş meyvede gelecek $3,40 USD dolar posta dahil yalnız.sipariş verdigim goji berry barbarium..
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...m=320501023823 bu sayfadan
ama bana kalırsa sayın barinin öz veriyle dagıtıgı türk gojileri gibi bizim topragımızda belkide binlerce yıl yaşamış olanlar en iyisi...
saygılar..

Düzenleyen Lycium barbarci : 16-03-2010 saat 00:59 Neden: bazı kelimeleri düzeltmek ve sonrada edindigim bilgiler dogrultusunda düzenlemek..
Lycium barbarci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön