View Single Post
Eski 12-03-2010, 23:36   #2
gilan
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Geçen yıldan bir kaç fotoğrafla devam edelim.
Yukarıdaki resimdeki küçük çiçekli hercai menekşeler en sevdiğim mevsimlik çiçek. Hem yaklaşık 8 ay yaşıyor, hem de tüm bu süre boyunca devamlı çiçek açıyor. Büyük çiçekli türünü daha az seviyorum çünkü çiçek sayısı daha az olduğu için böyle dolu bir görüntü vermiyor.
Aşağıdaki resimler aynı saksının son iki seneki hali. Bu haline bayıldığım için aynı şekilde kullanmaya devam ediyorum.

Name:  DSC_0031.jpg
Views: 5135
Size:  36.8 KB Name:  DSC_0163.jpg
Views: 4879
Size:  36.2 KB

Bahçe işlerinde genelde çok sabırsızımdır. Mesela herhangi bir bitki için fideleri 30’ar santim aralıkla dikip onların yayılıp orayı kapatmasını beklemek bir türlü yapamadığım bir şey. Bu menekçe saksısı da bu şekilde oluştu. Aralarda toprak görünmesin diye sık sık ektiğim menekşeler baharla bir uzamaya başladı ve bir çiçek öbeğine dönüştü, benim de çok hoşuma gitti.
Kasım ayında fideleri yeni diktiğim hali böyle:

Name:  DSC_0274.jpg
Views: 4471
Size:  35.2 KB

Kış boyunca bakım sıfır. Yağan kar, yağmur yeterli oluyor. Kimi zaman üzerine 20 santim kar yağıyor, o zaman bile ellemiyorum, bir kaç güne kendiliğinden eriyor. Ankara’nın kışıyla da hiç sorunu yok. (Gerçi bu sene pek kar göremedi. )
Bütün kış ilk diktiğim boyda kalıyorlar, bahar gelince yavaş yavaş hareketlenmeye başlıyorlar:

Name:  EPSN0084.JPG
Views: 4470
Size:  29.2 KB

Mayıs ayında en üstteki resimlerdeki en coşkulu haline geliyor, Haziran’da da yavaş yavaş bozulmaya başlıyor. Böylece yazlık çiçekler gelene kadar bahçeyi renklendirmiş oluyor. Resimdeki saksıda 20 kadar fide var sanırım, bu da 10 lira eder. Sanırım bahçenin performans/fiyat olarak en verimlisi bu. Herkese tavsiye ederim.

Düzenleyen gilan : 13-03-2010 saat 07:49
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön