View Single Post
Eski 12-03-2010, 12:01   #270
Sinarit
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Herkese merhaba ordinaryus profesör ESAD MUHLİS OKSALIN 1945 yılında sekoyalarla ilgili yazdığı kitap 3 saat önce elime geçti,içerisinde tahmin edemeyeceğimiz inanılmaz bilgiler var,tam 120 sayfalık bu eseri durmaksızın okuyorum ,okuduktan sonra 1-2 sayfalık bir özet yapıp buraya aktarmaya çalışıcam ama bu kadar bilgiyi nasıl 1-2 sayfa ile aktarırım onu düşünüyorum,kitapta sekoyaların dünya üzerinde bulunduğu koruların enlem boylam dereceleri bu korularda kaç ağaç olduğu ve yaşları tek tek bile verilmiş düşünün,dünyayı geçtim bu ağacın Türkiyede nasıl yetişeceği,hangi ayda hangi sıcaklık olup ne kadar mm yağış alması gerektiği bile belirtilmiş,dediğim gibi inanılmaz bir eser ve bu eser 1945 Türkiyesinde yayınlanırken benim gibi sekoya meraklısı biri bundan 2010 yılında haberdar oluyor kendim adıma utandığımı söyleyebilirim,bu arada dayanamayıp bir iki bilgi vermek istiyorum bildiğiniz gibi en yaşlı sekoya giganteumu hepimiz 92 metre 5000 yaşındaki general sherman olarak bilirdik ama en yaşlı giganteum abd hükümeti tarafından yanına gidilmesi yasaklanan 120 metre ve 10.000 yaşındaki ormanın anası adlı ağaçmış,10.000 yılını duyunca şok oldum,ayrıca sekoyanın ana vatanı bildiğimiz gibi abd değil ,italya ve fransanın güney sahilleriymiş,tarih öncesi buz akıntıları ile sekoyalar abd kıtasında yetişmeye başlamış,asıl şok bilgi sekoyanın ana vatanları arasında Türkiyeninde isminin geçmesi ve Türkiyede bulunan bütün linyit yataklarının sekoyalar tarafından oluşturulmuş olmasıdır.Yani Türkiyedki linyit yataklarının haritasını çıkarırısanız sekoyanın tarih öncesi anadoluda yayılış alanını görebilirsiniz,ayrıca sahil sekoyasının en iyi 0-700 metre aralığında giganteumun ise 1500-2700 metre aralığında yetiştiği belirtilmiş dediğim gibi daha bir sürü bilgi var kitabı iyice okuyup bir özet çıkarıcam herkese iyi günler.

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön