View Single Post
Eski 20-02-2010, 19:49   #46
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Organosen, klinoptilolit ve leonarditin yanı sıra amonyum nitrat içeriyor. Doğal ve organik malzeme ilave edilmiş mineral gübre olduğu için organımineral kategorisine almışlar.
Sevgili Dostlar,
Sn. MeyveliTepe'nin yukarıdaki bilgileri doğru.

Bu gübre ilk çıktığında, sanırım 3 yıl oldu. O zaman kuraklık yaşanıyordu. Su tutma kapasitesi yüksek olduğu için almıştım.

4 yaşındaki 15 kadar kumlu arazimde ceviz ağaçı için ağaç başı, tac izine 5 er kg kulandım.
Faydasını gördüm. Hem kuraklık için hem ağaclar için.

Ertesi yıl bu gübre ile sutut u karıştırdım. Daha iyi sonuç aldım.

Ama bunlar kurak yıldave kumlu arazi içindi.

Zeytin fidanları için de köke temas etmeden, tüp köklerin bir karış altına, bir avuc kadar gübreyi bir kürek yanmış hayvan gübresi ile karıştırdım. (bunu yetkililerine sordum)

Bu şekli ile de iyi sonuç aldım.

Ancak klinop tilopit kadar ucuz olduğu söylenemez. Ve onun kadar bol kulanmak da çok zor.

Ama yeri az olanlar ve 5 ,10 ağacı gibi ya da az sebze yetiştiriçiler için ideal.

Şimdi elimde kalanları, ema+yanmış hayvan gübresi+kuru tarla otlarına organsen de karıştırarak (güçlü) kompost yapıyorum.
Bunu yetiştiremezsem eğer...

Dikeceğim zeytin fidanları için de hayvan gübresi ile organaseni karıştırıp kullanacağım.

(Ayhan kaptan 16 ton klinoptilolit (bu Türk toprağı değil mi_ doğru mu yazıyorum_) almış. Ondan bir iki ton alıp 2 dönüm kumlu arzide denemeyi düşünüyorum.)

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön