View Single Post
Eski 27-01-2010, 11:01   #135
gilan
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuzdagabakan Mesajı Göster
Herkeze merhaba
Peyzajçıdan yeni aldığım limon fidanı hakkında bilgisi olanlar sorularımı cevaplandırırsa sevinirim.
Balkonum ve bahçem çok rüzgar alıyor ve rakım olarak yüksek bi yerde oturduğumdan ciddi anlamda da soğuk. ben fidanımı bahar gelinceye kadar evde gün ışığı gören cam önünde bulundursam bahar gelince de dışarı çıkarsam bahar a kadar evin içinde bi sorun olurmu?
Ayrıca;
Üzerinde bol miktarda çiçek var bunlar meyveye dönüşürmü en azından 1-2 tanesi?
Saksısını ne zaman değiştirmemde fayda var hemen değiştirsem bi sıkıntı olurmu?
Hangi toprağı kullansam iyi olur? funda toprağını tavsiye edermisiniz?
Bakım olarak ne yapabilirim? gübre vs. gibi.
Cinsi nedir? yedi veren diye aldım
Budamam gereken yerler varmıdır? Fidanımın formu hakkında yorumlarınızı da bekliyorum
İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.

Bilgim olan kısımlara cevap vereyim.
Benim de saksıda yediveren limonum var, sizinki de aynısı sanırım.
Sonbaharda eve alıyorum, pencere önüne koyuyorum, baharda tekrar bahçeye çıkarıyorum. Aldığım yerden sıcaklığı gece/gündüz 5 derecenin altına düşmesin demişlerdi. O nedenle gece sıcaklıklarını takip edip 5'e yaklaşınca eve geçiriyorum. Benimki evde de çiçek açmaya devam ediyor ama genelde meyve bağlayamıyor. Baharda ve yazın bahçedeyken açtığı çiçeklerden meyve bağlıyor daha çok.

Toprağı için ne kullanmıştım tam hatırlayamıyorum ama muhtemelen bahçe toprağı, funda toprağı, torf, organik gübre karıştırmışımdır. Aslında kırmızı toprak bulmak en iyisi olur. Gübre olarak da yurtdışından aldığım narenciye gübresi veriyorum ben ama içeriği çok özel birşey değil. Demir ilavesi var sadece. Saksısını da bahar başında değiştirin isterseniz.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön