View Single Post
Eski 21-01-2010, 17:43   #1
Lonicera
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Leaf Mould (Yaprak küflendirme) toprak düzenleyici

Yaklaşık olarak 14-15 ay önce kompost oluşturmak için kullandığım
kuru yapraklardan bir bölümünü, yabancı bir sitede gördüğüm leafmould yapmak için ayırmıştım.

Oldukça kolay yapılabilen, komposttan farklı ve çok kullanışlı bir malzeme.
Sitede özellikle tohum çimlendirmede çok kullanışlı olduğundan
bahsediyordu. Aynı sitede leaf mould' un iyi bir toprak düzenleyicisi olduğu gibi malç malzemesi olarak da kullanılabileceğinden bahsediyor. Saksı harçlarına karıştırılıp kullanıldığında, yüksek su tutma kabiliyetiyle torftan bir farkı olmadığından söz edilince hemen yapımına giriştim. Yapımı çok basit, tam bir tembel işi)

İki türlü yapılabiliyor;
Birincisi bahçemizin korunaklı bir bölümüne kompost kabına benzer bir
kap yapıp içine sadece ve sadece kuru yaprakları ıslatarak koyuyoruz.
Ayda bir kere alt üst edip suyu azalmış ise su ekliyoruz.

İkinci yöntem ise daha pratik. Ben bu yöntemi deniyorum. Aynı kuru yaprakları suyla ıslatıp, büyükçe siyah çöp torbasına dolduruyoruz, torbanın etrafına küçük delikler açıp gerekli havayı almasını sağlıyoruz.

İşlemin tek olumsuz tarafı leaf mould' un oluşması için geçen sürenin en az 6-12 ay olması. Yani yapıp kenara koyacak ve unutacaksınız. Arada bir
nem kontrolü yapma dışında başka bir işleme gerek yok.

Sistemi hızlandırmanın yolu da mevcut. Bu kaplar içine yeşil malzeme koyarsanız daha çabuk oluşuyor ancak bu durumda leafmould ' un
özünden de uzaklaşılıyor. Sitede kompostu oluşturan bakteriler yerine leaf mould' un mantarlar sayesinde oluştuğundan bahsediliyor.

Leaf mould yazılıp google' da aratılırsa, pek çok sitede nasıl yapılacağına ve kullanılacağına dair bilgilere ulaşmak mümkün.

Ben son kontrolümde torftan çok daha yumuşak, pamuk gibi bir malzemeyle karşılaştım. Mis gibi toprak kokan bu malzemeye hayran olmamak mümkün değil. Yaklaşık 50 litre elde etmiş olduğum bu malzemeyi şimdilik sadece tohum çimlendirmede kullanmayı düşünüyorum. Aşağıdaki iki resim ilk ürünüm.

KAYNAK: http://organicgardening.about.com/od...a/LeafMold.htm

KAYNAK:http://www.gardeners.com/Leaf-Mold/l...efault,pg.html

Eklenen Resimler

Düzenleyen Lonicera : 21-01-2010 saat 18:16
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön