View Single Post
Eski 08-01-2010, 20:30   #39
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Şimdi daldırma zamanıdır.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rebelrain Mesajı Göster
Yorum yapan herkese teşekkür ederim. İşletildiğimi düşünmüyorum. Olsa olsa benim anlayamadığım ya da size aktaramadığım kısımlar vardır.
Mesela kökler şişenin içinde değilde toprağın olduğu kısımda uzuyormuş. Yazmayı unutmuşum.
Belki de üzümler için yapılan işlemdir bana anlatılan. Yine de herkese teşekkürler. Deneme yanılma ile gözlemlemek gerekiyor galiba..
Evet asmada daldırma zamanı başlamıştır ve gözler kabarmaya başlayıncaya kadar sürer.

Her türlü asma daldırmaya uygundur.

Asmanın 2,3,4 metre uzamış bir kolu (sürgün) seçilir.

Ana' ya bağlandığı yerden bir karış derinlikte, bir bel genişliğinde uzun çukur kazılır.

Sürgün ana asmanın dibinden _üstüne ayak ile basılır_ cukura yatırılır ve kolun bittiği yere kadar gömülür.

Sürgünün ucu 2 göz dışarıda bırakılır.

Artık iki tane asmanız var.

Bu bahar uyanacak ve sürgün vereçektir. 2. yıl da da üzüm vermeye başlar.

Anaya bağlı olarak ömür boyu kalabilir. İstenirse iki yıl sonra bağlı olduğu yerden kesilebilir. Zaten gömüldüğü 3, 4 noktada_ göz yerinde_ kök atmıştır.

Sn rebelrain, sizi işlettiklerini bende düşünmüyorum.

Sanırım bu uygulama şunun için olabilir ve iyi bir yöntem gibi görünüyor.

Kesilmiş sürgün _çelik_ su dolu şişenin içinde kök atmaz.

Hemen dışında ve toprakla kapalı gözde kök atar. Zaten su içinde kalan kısım da çürür.

Bu kurak ya da sulama imkanı az yerlerde uygulanabilir.

Böylece bir noktadan saçak kök elde edilir ve fidanı köklemesi çok kolay olur.

Yani bu yöntem köklendirme ve sonunda başka yere taşıma için uygulanır.

Yoksa çeliği dikersin, bahar gelince uyanır, üzerinden sularsın. Şişe içine dikmenin ve gömmenin bir esprisi yok.

Aynı daldırma yöntemi,

limon ağaçlarında da yapılır.
Bir karış derine ve bir karış uzunluk yeter.
Yani adi daldırma, diğer ucu görünecek.

3 yıl sonra ana'dan kesilir ve köklenmiş bölgenin toprağı dağıtılmadan özenle kazılır bir başka yere dikilir.

Ve aşılama gerektirmez.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön