View Single Post
Eski 03-01-2010, 21:53   #50
skaraca
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Sayın turko-g,

Ben toprak karışımlarını aslında forumda yer alan, çiçekler için faydalı olduğu belirtilen, geçirgen, süzek, bitki kökünü sıkmayan ve hava almasını engellemeyen bir toprak elde etmek için yaptım. Torf veya kestane toprağı tek başına istenen koşulları sağlamıyor. Suyu süzmesine karşın uzun süre nemli kalıyor veya kuruyunca tekrar su tutmuyor. Normal toprak ise kuruyunca sıkı oluyor ve bitki kökünü sıkıp, hava almasını engelliyor. Ben sitede bahsedilen perlit ve vermikülit'i Eskişehir'de bulamadım. Koçtaş'tan, bir inşaat mühendisi-müteahhit arkadaştan sordum. Yok dediler. Bende değişik karışımlarla süzek toprak oluşturmaya çalıştım.

Ancak birkaç gün önce eve yakın bir bitki satış yerinde, kendilerinin hazırlamış oldukları topraktan aldım. Karışım tahminime göre kum (ince-kalın), ağaç kabuğu, toprak gibi katkılardan oluşuyordu. Bir tohum ekimi için denedim. Suyu tutmadığını, süzek ve gevşek bir yapıya sahip olduğunu gördüm. Sattıkları en ucuz topraktı. Üç litresi 1 TL idi ama aldığım toprak üç litreden fazla idi. Bu toprağı daha önce görseydim açıkcası, toprak karışımları denemeye uğraşmazdım. Bulunduğunuz yerde (İstanbul görünüyor) yakınlarınızda varsa bu tür bir sera veya bitki satış yerine bir uğrayın. Ellerinde hazır torf dışında sattıkları kendi karışımları toprak varmı bir sorun. Varsa içeriği hakkında bilgi alabilir ve bitkileriniz için satın alabilirsiniz. Ben işyeri sahibi olmadığı, işçi olduğu için toprağın içeriği hakkında ayrıntılı bilgi alamamıştım. Belirttiğim maddeler benim tespit ettiklerim.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön