Konu: Nergis
View Single Post
Eski 28-12-2009, 12:11   #439
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almira Mesajı Göster
Sayın Hocam 100; fulya diye adlandırılan nergis türü sizinkilerden değil. Fulyanın çiçekleri sarı renkte ve çiçek büyüklüğü yaklaşık 5 cm olur. Ankara bir fulya cennetidir. Benim özellikle Ankara'dan getirttiğim fulyalarım var. Sanırım nisan gibi açıyor. Şu an yaprakları bile yeni çıkıyor.
Benim bildiğim,fulya, nergisgillerin en hoş kokulu, beyaz renkli çiçekleri olan türlerine verilen isimdir..
Yani kokmayan bir nergis türüne fulya dememek doğru olandır..
Bu konuda bilgiler için bakınız:
http://www.turkcebilgi.com/fulya/nedir
http://www.nedirnedemek.org/fulya_nedir

Sayın almira forumdaşım..
İstanbul'da aralık-ocak aylarında Taksim,Kadıköy,Beşiktaş gibi yerlerde özellikle seyyar roman çiçekçilerin sattığı kokulu nergisler de fulyadır..Daha doğrusu o çiçekçiler hep FULYA diye satar o nergisleri..
Bence doğrudur..
Hocam100 forumdaşın oldukça güzel kokulu nergisleride bunlara yakındır bence..
Bu konularda internette ben çok araştırdığım halde özellikle bilimsel bir kaynağa rastlıyamadım..
Yani bu konuda bir kafa karışıklığı var gibi..

Benim nergislerim de aynen sizin dediğiniz gibi,ister balkonda,ister bahçede ekin,kesinlikle mart nisan aylarında açar..
Ama çiçekleri sizin dediğiniz gibi 5 cm. değil,bu biraz abartılı;ancak 3 cm.civarındadır ve yaban gülü çiçeği gibi katmerlidir.Hem sizin nergis sarı renkli..Oysa fulya diye tanımlanan nergisler hep beyaz renklidir..Sizin ektikleriniz çok farklı bir tür olsa gerek..Onlara FULYA dememek doğru olur.
Ankara doğal konumu olarak bir fulya cenneti olmasa gerek;ancak,bu fulyalara meraklı insan çok demektir..Bence..Ankara'da çok bilinen ve rağbet edilen bir çiçek demekki..

Ben herşeye rağmen Hocam100'den aldığım nergisler için pişman değilim..
Bir kokulu nergis türü daha edindim onun sayesinde..
Yalnız benim nergisler gibi çok çok koku salgılamıyor..
Ancak vazonun yanıda 15-20 cm.yaklaşınca veya burnunuzu dayadığınızda keskin kokusu farkediliyor..
Oysa bendeki nergislerden 5-6 tanesini vazoya koyduğunuzda özellikle geceleri tüm evi kaplayan ve farkedilen bir koku yayıyorlar..

Bir de şunu hatırlatayım..
Fulyayı kesme çiçek olarak vazonuza koyup uzun süre kokusunu hissetmek istiyorsanız vazonun suyunu hergün yenileyiniz.
Nergis çiçekleri çok narindir;yoksa hemen geçerler..

Düzenleyen pria : 28-12-2009 saat 12:48
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön