View Single Post
Eski 06-12-2009, 21:12   #43
egetropical
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Centil07 nin başka başlıktaki mesajı. buraya taşıdım. uygun başlık olduğu için
--------------------------------------------------------------------------------

Centil07;
siyah Goji

--------------------------------------------------------------------------------

Selam arkadaslar ben almanyadan sefik
Siyah goji nin oldugundan bahsedilmis ben Gojiyle yaklasik 5 yildir ilgileniyorum 2006 yilinda deneme olarak Tr deki bahcemde denemek amaciyla dikimini gerceklestirdigim gojiler su an 2--2,5 metre uzunlugunda cali görünümündeler.
2 yil öncesine kadar gojiyle ilgili hic bir bilgi bulamadigim türkiyede su an bu kadar ilgi bu kadar arastirmalrin olmasi beni mutlu etti.Yanliz bu isi gerceklestirme yolunda olan bizlerin daha dogru bilgiye ihtiyacimiz var.Malum yanlis islemlerde toprak paramizi yutmakta.Siyah goji simdiye kadar hic duymadim görmedim.burada da okuyunca,bu kadar bilgiye sahip olmus olsamda acaba varmidir diye farkli dillerde bir cok ülkeden googlede tarama yaptim ama her hangi bir bilgiye ulasamadim.
Gojinin tek bir cesidi olmadigi dogrudur,Ana merkezi tibet himalaya olmasina ragmen dünyanin bir cok ülkesine yayilmis olan gojiler ticari amac güden bir takim insanlarin elinde degisime ugratilmistir o nedenle gojilerde sekil degistirmislerdir.Almanyada simdiye kadar bunlarin bir cok cesidini görmüs bulunmaktayim.O nedenle memleketimizde bu ise yardimci olabilecek kurumlarin arastirmlari neticesinde bu ise yol verilmesisnin dogru olacagi kanisindayim.

------------------------------------------------------------------------------------

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön