View Single Post
Eski 03-12-2009, 18:25   #90
palmizm
Yeni Üye

palmizm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
GDO hakkında önemli bilgiler.
Ülkelerarası akademik çevrelerde GM ve GMO kullanılmaktadır.
Genetically Modified Organism teriminin Türkçe'ye çevrilmişi GDO yani Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar'dır.
GDO terim yerine Transgenetik terimi akademik çevre tarafından sıkça kullanılmaktadır.
Organizma kendisine özgü olmayan bir gen yapay yollar ile bünyesine dahil kılınmışsa, o organizma üreme ve çoğalma yeteneğini halen korumakta ise Genetiği Değiştirilmiş olarak kabul edilir.
Sanılanın aksine Hybrid Tohumlar Genetiği Değiştirilmiş Organizma olarak sınıflandırılmamaktadırlar.
1980 li yıllardan itibaren bitki ve hayvanların genleri Deoksiribo Nükleik Asitlerinden yani DNA larından ayrılarak başka organizmalara enjekte edilmeye başlandı. Bu bilimin ilerlemesi olarak algılanıyordu.
Yapılan araştırmalara 790 adet GDO lu ürün tüketime sunulmuş haldedir.
Denetim olmadığından dolayı Türkiye'de ne miktarda GDO lu üretim ve tüketim yapıldığı belirlenemiyor.
Türkiye yıllık şeker ihtiyacının büyük bölümünü dış ülkelerden ithal etmektedir. Şeker üretimi ise bildiğimiz gibi şeker pancarı ve mısır ile yapılmaktadır. Dünyada GDO nun en yaygın olarak yapıldığı ülkeler ise Amerika ve Arjantin, ve şimdi sıkı durun!
Türkiye mısır ithalinin büyük kısmını Amerika'dan sağlamakta
kaynak

palmizm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön