View Single Post
Eski 25-11-2009, 19:37   #1044
akkelebek
Ağaçsever

akkelebek's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2009
merhaba,

Biz de bu sene ilk zeytin hasatımızı yaptık, 300 kg zeytinden 50 kg yağ aldık... ben zeytinlerin yeterince toplanmadığına kanaat getirip son 2-3 gündür, zeytinleri çırpıp (kolum et kesmiş durumda), toplayıp (parmaklarım diken içinde, belimi de sivrisinekler haşat ettiler) bir kısmı üstüne basarak ezdiğim, bir kısmı erik büyüklüğündeyken bir kısmı küçük üzüm boyutundaki toplam zavallı 13 kiloyu Üzümlü'deki fabrikaya götürdük....

herkesin çuvallarıyla geldiği yerde biz 2 kova zeytinle yeterince komik durmamızın yanısıra zeytinleri tesliim alan adamcağıza 23 adet soruyla boğduktan sonra, "yazık şehirli" bunlar diye sanırım, 4 kg yağ verdiler bize, Allah razı olsun ....

ama bu esnada zeytin çırpma , toplama yöntemlerini ve dahi "aman bunlar miniciik, topla topla bitmez" diye yarısını es geçtiğim deli zeytinin 150 kilosundan anca bir teneke yağ çıkıp ama değerli bir yağ olduğunu öğrenmiş oldum..

zeytinyağın kilosu 6 TL den satılıyor, bana sorsalar 20 TL civarında olmalı, bütün bu badirelerden sonra

seneye ağaçların altına birşeyler germe tekniği geliştirip, yere değmeden düzgün toplamak istiyoruz, bu kadar zeytin memleketinde yaşayıp hiç böyle bir toplama tekniği görmediğime göre acaba denk mi gelmedim yoksa var mıdır bir yolu? maliyetinin çok olduğu söylenebilir ama zaten yarıcıya giden pay, fabrikaya giden pay da epey maliyetli oluyor...

Hoşçakalın, sevgiler hepinize..

akkelebek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön