View Single Post
Eski 22-11-2009, 20:59   #1041
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Fotoğraftaki zeytini bu gün alıp bahçeye diktim. Ancak köyden komşum bu kadar kavruk deliceden aşılı fidan iyi olmaz, daha genç deliceye aşılıları seç bir daha alacak olursan dedi. Halbuki ben ağaç ne kadar yaşlı ise o kadar erken meyve verir hesabı ile bunu özellikle seçmişdim.

Hep sorarak davranmak şart.
Sn. hosseda, ( şimdi sesli düşünüyorum)
'kavruk' tan ne anlamalıyız. Yani kabuğun yeşil olmaması mıdır?

Aşı tutmuşsa bunun önemi yoktur. Genç delicenin yeşil kabuğu iyi aşı tutar, doğrudur.

peki, yaşlı bir anaçtan erken verim alınır mı? Vallahi bilmiyorum. Ama beraber düşünelim.

Niçin delice anacı terçih edilir, yaşlı olanı iyimi dir?

Bence yaşlı olanı ve aşı tutanı iyidir. Neden?

Delice, tüpte dikilen zeytin fidanına göre su istemez. Kıt ve zor koşullarda yetişmiştir, bu yapısını sürdürür, onun için terçih edilir.

Peki yaşlı delice erken verim anlamına mı gelir.

Bence hayır.
Diyelim ki deliceye gemlik aşıladınız, 4 yıl sonra tam verim verecektir.
Ayvalık aşıladınız 6 yıl sonra tam verime geçecektir.
Hadi diyelim arbequena İ_18 (bodur. ispanyol) aşıladınız 3 yıl sonra tam ve üç katı zeytin verecektir.

Bence ( diyorum yanılıyorsam biri desin, olabilir mi) deliceye ne aşılarsanız, onun genleri ve süresi geçerlidir.

Kısaca yaşlı delice anacının terçih edilmesi erken verim değil, zor koşullarda erken kök salması, sürgünleri güçlü büyütmesi, susuzluğa dayanıklı olması, toprağın hemen üstünde turp yapması ve sıkı tutunması olmasıdır.

Yanılıyor muyum? (şu felsefeciler takıldığımdan beri böyle düşünür oldum, nedense.

Ayrıca, orman kanununun bilmem kaçıncı maddesinin fıkrasına göre, delice zeytinini doğadan kazmak, taşımak ve hatta olduğu yerde aşılamak yasakmış.

Saygılar efendim

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön