View Single Post
Eski 14-11-2009, 22:53   #2
gece
Ağaç Dostu
 
gece's Avatar
 
Giriş Tarihi: 22-02-2007
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 1,661
Alış-verişte nicelik farkları!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Katsuz Mesajı Göster
Şimdi ben birşey sormak istiyorum tam olarak bir ağaç ne kadar oksijen üretir.(internetten bakın demeyin lütfen) Asıl anlamadıgım gündüz karbon alıp oksijen veriyor gece ise karbon salıyor peki verdiği oksijenin o zaman ne anlamı kalıyor yani atmosfere bu yolla ne kadar oksijen verebiliyor bunun mantıgı nedir ibrelimi yoksa yapraklımı agaçlar daha çok oksijen üretir böyle bir fark varmı..?
Katsuz, konunun uzmanı değilim ancak, uzmanı olmadan da hangi tür, neredeki (coğrafî konum, güneşlenme), kaç yaşındaki, hangi toprak ve su şartlarındaki diye öyle çok değişik parametre var ki yanıtlanmazdan önce sınırlandırılacak, diyebilirim.

Yine teknik bilgi sağlamaksızın O2 ve CO2 alış verişinin de oksijen lehine olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bitkiler üretim yapan canlılardır. Yani katma değer üretirler.

Söylediğin gibi CO2'yi alırlar ama bunun yanında topraktan birçok materyali de alırlar ve güneş ışığını da kullanarak yeni bir şeyler üretir dururlar.

Bu esnada canlı olmaları nedeniyle solunum yaparak dışarıya verdikleri CO2'nin ise aldıkları miktardan daha düşük miktarda olması zorunludur. Böyle olduğunun ispatı, içinde C olan ürünler veriyor olmalarıdır. Aldıkları ile verdikleri eşit olsaydı, içinde karbon da olan organik kimya ürünleri veremezlerdi.

Tabii bir de aldıkları CO2'yi aldıkları ve verdikleri sürelerin eşit olmaması meselesi var. Bilirsin bahar ve yaz aylarında geceler değil gündüzler uzundur. Gecelerin uzun olduğu kış döneminde ise bitkiler en az CO2 tüketebilecekleri (yapraksız, v.s.) bir dönemdedirler ve çok az CO2 salarlar.

Yine sağlama olarak; öyle olmasaydı, CO2 verdiklerinde kendimizi kışın ormanda baca içinde gibi havasız hissedip hissetmediğimizi sorgulayabiliriz. Ormanda, her durumda (gece ve kış) mis gibi oksijen soluyoruz değil mi?

O konuda karamsar olmana gerek yok, ama O2 konusunda ağaçların tekel olmayıp, (dünya alanının çoğunluğunu oluşturan) denizleri de ihmal etmemek gerektiğini hatırlatmalıyım. Tıpkı yağmurların oluşumunda çöllerin katkısının vazgeçilmez oluşu gibi.


gece
kaz gelecek yerden CO2 hesap edilmez diyen forum kişisi!

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön