View Single Post
Eski 10-11-2009, 13:36   #561
ayazkentli
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Sn. Chat mega,

Sizin dam 10'a 10 olduğuna göre 100 metre kare olduğu anlaşılıyor. İş yerime yakın olan, soğuk demirci bir arkadaşıma bu ebatlarda'ki sac çatının maliyetini sordum ve bugün'kü demir fiyatlarını baz alarak yaptığı hesap şöyle. Yeni malzeme kullanılır ise, 4000 tl civarı (usta parası dahil). Sac ve profilleri hurdacılardan en ucuz şekilde temin etmeniz durumunda, 1200-1400 tl aralığın'da yaptırabileceğinizi söyledi. Ama bu sadece hurdacıdan bulabileceğiniz malzemenin fiyatı. Çatıyı yapacak usta'ya vereceğiniz para hariç.

Ben geçen yıl kapımın önüne, sac'tan 2'ye 1.5, yani 3 metre kare korumalık yaptırmıştım, malzeme 55 tl. tuttu, 15 tl'de bu arkadaşım ustalık parası almıştı, toplam 70 tl'ye mal oldu. Normalde ustalar bu işi, malzeme parası ne kadarsa, o kadar işçilik parası alırlar.

Marangoz olan başka bir arkadaşıma, tahta-kiremit'ten oluşan normal bir çatı fiyatını sordum ve o'da aşağı yukarı aynı maliyeti çıkardı.

Umarım çok daha ucuza yaptırabileceğiniz yöntemler bulabilirsiniz. Kolay gelsin.

Düzenleyen ayazkentli : 10-11-2009 saat 13:39 Neden: Paragraf ayırdım.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön