View Single Post
Eski 08-11-2009, 16:59   #15
izzeterisen
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Havalar ılık ve kapalı geçince kekiği, bonsai saksısına almaya karar verdim.
Yarıya yakın dişli kum, biraz toprak ve torf karışımı kullandım. Önce bu karışımı hazırladım.
malzeme.JPG

Kekiği saksısından çıkarınca üst bölümünde aşırı miktarda saçak kök olduğunu gördüm.küçücük saksıya nasıl sığdıracağımı kara kara düşündüm. Bazı kalın kökleri kesmek zorunda kaldım. Çürük kökler de vardı onları da temizledim. Saksıya sığdırabileceğim şekilde kök budamasını yaptım. Saksının altına önce sivrisinek telini sonra da çakıl taşlarını yerleştirmiştim. Saksıya biraz karışım koydum ve bitkiyi yerleştirdim. Bitkiyi tam ortaya değil bir köşeye doğru yerleştirdim. Saçak köklerin arasından telleri geçirip bağlamayı düşündüm ama bunu yapamadım. Teli tutturabileceğim kalınlıkta kök yoktu. Her iki teli de saçak köklerin bir grubunun üzerinden alta doğru yönlendirip bastırmaktan başka bir şey yapamadım. Şimdi bitki ayakta zor duruyor.

kökler.JPG
kök kesimi yapıldıktan sonra.JPG

Bu aşamada üyelerimizden selmasecer yardıma geldi. Onunla karışımı doldurup köklerin arasını karışımla doldurmaya çalıştık. Üzerini de çakıl taşları ile kapladık. Çakıl taşlarını alıp karayosunu bulup üst kısma yerleştirmeyi düşünüyorum. Havalar yağışlı yakında kara yosunlarının yeşereceğini sanıyorum. En son olarak ta biraz su verdik. Tutar inşallah.

bonsa saksısında.JPG

Uygun olmayan bu saksısını bir sonraki saksı değiştirmede ayrı bir saksı alarak değiştireceğim.
Bu benim ilk bonsaim oluyor. Acaba bonsai oldu mu? Eleştirileriniz olursa çok sevinirim.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön