View Single Post
Eski 18-11-2006, 14:22   #7
Ali H. ALI
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Sayin Kilimanjaro, Tree fern[agac kar otu] cicegi ve tohumu olmiyan bir bitkidir.
Yapraklarinin alt tarafinda olusan, genelde kahve renkli kucuk kabarciklara SPORANGIA denir ve bu kabarciklar olgunlasinca, iclerinden SPORE denen tozlar ruzgar tarafindan savrulurlar. Golge, surekli nemli ve ilik bir ortamda cimlenebilirler. Bu cimlenme suresi uc ay veya daha uzun surebilir. Cimlenmede gorulen kalb seklindeki yesil yapracik ana bitkiye hic benzememektedir bu asamadaki yapraciga PROTHALLI denir ve prothalli uzerinde disi ve erkek organ birlikte bulunur, dollenme bu asamada olusur,bundan sonradir ki kalb seklinde olan yapracigin, uzerinde olusan yapraciklar ana bitkiye benzemektedir.

Sayin Praecox, et obur bitkilere olan tutku ve ilginizi anliyorum, bir baska cesidi bonsai olarak bende de var. Bu bitkilere ben de yabanciyim ve latince isimlerini kitaplara bakarak ne olduklarini sayenizde ogrendim, sagolun[latince isimlerinin yanina uygun oldugunu dusundugunuz turkce isimler koyarsaniz cok guzel olacagini dusunuyorum bilmem bu dusunceme katiliyormusunuz?]
Gorursem mutlaka et obur bitkilerin fotograflarini cekip sizlerle paylasacagim.
Hepiniz sevgi ile kaliniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön