View Single Post
Eski 02-10-2009, 00:42   #138
gökceada
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Turizm rehberi ol dostum...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alideryacengel Mesajı Göster
bu gün londrada çalışan bayramiçli bir arkadaşım izin için ailesinin yanına gelmiş.bayramiçte yaşayan kardeşi ile birlikte köye geldi , bana uğradı.beni alıp yakınlarda olduğunu bildiğim ama 7 aydır gitmediğim bir orman içi park alanına götürdüler.yanıma fotoğraf makinemi almamıştım.oradaki müthiş güzelliği size iletemiyorum.gittiğimiz yeri size tarif etmeye çalışayım.dağların arasına sıkışmış bir vadi.vadinin etrafı kimi yerde duvar gibi dimdik çok yüksek kayalar.kimi yeri gene dik ama daha yumuşak eğimle yükselen ama her yeri çok ilginç ağaçlarla kaplı bir yer.bir de ufak kanyon var bu alanda.yürüyebilmek için kenarına dar bir yaya yolu yapılmış.kanyonun içlerine doğru yürüyünce yaya yolu bitiyor.kayaların üstüne basarak ilerlemeye çalıştım.sular kanyonun yamaçlarındaki kayaların içinden çıkıyor.ama minik bir sızıntı halinde değil.yer yer bir insan boyu çapında deliklerden çıkıyor sular.kanyondan akan bu güçlü derenin iki yanında kayaların müsait olduğu yerlere tahta masalar konulup piknik yapılacak bir sürü yer hazırlanmış.burada hiç toprağı olmayan kökleri kayalara tutunmuş dev ağaçlar var.yine alabalık lokantasının bulunduğu zemini biraz daha düz olan kısımda 20 - 30 metre yüksekliğinde ama cetvelle çizilmiş kadar dümdüz bir tür çam ağaçlarının oluşturduğu orman var.o ağaçların birbirine o kadar yakın mesafede o kadar büyüyebilmeleri ve gövdelerinin inanılmaz bir biçimde dümdüz olması bana çok ilginç geldi.daha da ilginci o kadar yükselmiş ağçların gövdeleri 40 - 50 cm yarıçaplı.daha kalını yok.bu gün gittiğim yerin internetten resimlerini buldum.ekleyeceğim.bahsettiğim düz ve yüksek ağaçların da benzerlerinin resimlerini buldum.yalnız bu ağaçlar benim gördüklerimden daha kısa ve daha kalın.bir de yol boyunca her yer elma bahçesi.burada yörenin en sulak vadisine kurulu bir köy var.yol boyunca elma bahçelerinin yanı sıra çok sayıda kestane ağacı da var.piknik alanında iki alabalık lokantası bir de pansiyon var.gördüğüm arabaların plakaları hep başka şehirlere aitti.eğer yolunuz buralara düşerse biraz zaman ayırın ve mutlaka bu piknik alanına gidin.yerin adı evciler köyü / ayazma piknik alanı.benim köye de arabayla sadece 10 - 15 dakika mesafede.
Sevgili Ali abi.
turizm rehberi ol,yazar ol ne olursan ol.Sen zaten olmussun ve bizi cildirtiyorsun kac zamandir.

Akdeniz bölgesinde Antalya`dan egeye,egenin en batisina kadar yillarca gezdim.Yüregimi Kaz daglari ve Gökceada serinletti simdiye kadar. Insan yapisi olarak Gökceada`yi cok tuttum.Dogada harika.Ama su akan dereler ,selaleler yok adamizda.Göllerimiz var,dagciklarimiz var,kekik kokulu ovalarimiz,tepelerimiz var... Ama Ali abimiz de yok!...

Pusulami sasirttin bana bilesin, bir gün ziyaretine gelirsem sorarim bunun hesabini...
Sevgili esinize ve size selam ve sevgiler...

Düzenleyen gökceada : 02-10-2009 saat 00:47 Neden: imla
gökceada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön