View Single Post
Eski 23-09-2009, 23:28   #88
thomasina
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Sevgili afitap, doğru olan bir kurallar bütününe elinizden geldiğince uymaktır. Bir kısmına uyup bir kısmına uymamak bence kolaycılık. Siz farkında değilsiniz ama sizin imla kuralı uygulamadan yazdığınız mesaj insanı okurken yoruyor. Büyük harf ve noktalama işaretleri neden var sanıyorsunuz? Düzgün konuşma dili de böyledir. Arada nefes alınır, beklenir. Sizin konuşurken bu tarzı kullandığınızı düşünmüyorum, yoksa kimse sizi dinleyemezdi değil mi? Öyle ise bu özeni konuşma şeklinizde korurken, yazım dilinizde göstermeme ısrarı nedir? İmla kurallarına; anlam nasılsa değişmiyor ve nasılsa anlatmak istediğim anlaşılıyor diye uymaz iseniz sizin harcamaktan çekindiğiniz emeği okuyanlara yüklediğiniz gerçeği çıkıyor ortaya. Sizin yazdığınız türde bir mesajı, ya da daha uzuncasını, ya da aynı tür birkaç mesajı arka arkaya okuduğumu düşünemiyorum. Amaç yalnızca yazanları değil, okuyanları da korumaktır. Yoksa nasıl kitap okuyabilirdik, ya gazete...
Bu zamanda imla kurallarına uymadan da yazı yazmalıyım tutkusuna bir türlü anlam veremiyorum.
Sevgilerimle...

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön