View Single Post
Eski 14-09-2009, 01:31   #5
x_coder
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Aman diyeyim! Resmini bulup, adını öğrendikten sonra biraz araştırdım. Ağaç kurdu **** mobilya kurdu diye biliniyormuş. Canlı **** cansız ahşapı kemirerek besleniyormuş.
Benim ficus ginseng ağacımın köklerini kemirerek çürütmüşler. toprak altındaki kısımları kemirdikleri için için geç farkettim. Kökleri kestiğimde, gene bu böceğe ait beyaz larvalarda gördüm. Bazı köklerin büyük oranda içleri boşalmış, sadece kabuk sağlam görünüyordu.

Genelde bir delik açıp kökün içine girdikleri için mücadelesi zor olurmuş. Bu delikler 1 mm den daha dar. ve tünel açarak odunsu gövde içinde ilerliyorlar.
Bendeki ilacı rasgele kullandım ama anladığım kadarı ile uygun bir ilaç. Keskin kokulu ilaçlar etki edebiliyormuş.

Bu konuda deneyimi olan arakadaşlar var ise, paylaşımlarını bekliyorum.

Salonda odunsu gövdesi olan başka cins değerli bitkilerim var. onlarada bulaşmış olmalarından endişe ediyorum. Cycasta bozulmaya başladı ama onun sebebi farklı olabilir. Saksısının hiç oynamaması gereken bir bitki ama kuvvetli bir hava cereyanı saksıyı masadan yere düşürmüştü. Ondan değilse böcektendir oda.

x_coder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön