View Single Post
Eski 03-09-2009, 13:34   #22
Dogasever
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Sn Berduray
Yazınızı okuyunca yanıt verme gereği duydum. Eminim Epsody de yanıt verecektir. Ancak bir yanlış anlamayı ortadan kaldırmamız lazım. Melas ya da organik şekerli madde koymadan önce atıkları çürütmenize gerek yok! Atıkları tazeyken koymak lazım ki atıklar içindeki besinlerden tam olarak yararlanabilin. Tam olarak sıvı faza geçebilsinler. Melas, pekmez ya da benzeri şekerli madde (ancak beyaz şeker olmaz! kahverengi şeker olur) koymamızın amacı fermantasyon mikroorganizmalarının üremesini sağlamaktır! Ancak EM koyarsanız, EM'nin içinde gerekli tüm fermantasyon mikroorganizmaları gerekli oranlarda mevcuttur! Çok daha kaliteli bir gübre, kompost elde edersiniz. Bulunduğunuz yerdeki ya da en yakınınızdaki EM bayisinden EM aktif satın alabilirsiniz. Çok ucuz. Saygılarımla.
Yakınınızdaki EM Bayisi için yıklayınız:

EM (Etkin Mikroorganizmalar)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Sayın Epsody, bu gün minik bir tecrübeye kalkıştım, evdeki sebze atıklarını robotta çekerek küçülttüm.

Bunlar içinde domates kabuğu, lahana, salatalık kabukları vardı.

Kuru bir iki dilim ekmek, biraz kurumaya ve iki demlik çay posasını karıştırdım.

Ağzı kapaklı bir kovaya çuval içinde koyup, fermantasyon işlemi için kendi haline bıraktım.

Amma velakin atladığım bir şey var mı aşamasını araştırıken, sizin kollu makineden geçirdiğiniz atıkları çürümeye yakın kendi halinde tutarak , son aşamada melas(ne ise araştıracağım,o konuda da bilgim yok), pekmez vs.; son aşamada da kuyu suyu ilave ettiğiniz öğrendim.

Şu halde benim uygulama çürüme işlemi oluşmadan, çay posaları ile sulanmış oldu, bu sulu eriyiğin bitkilere bir faydası olacak mı?

Em, melas gibi ürünler bende mevcut değil.

Beni aydınlatabilir misiniz?

Düzenleyen Dogasever : 03-09-2009 saat 13:42 Neden: yazım hatası
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön