View Single Post
Eski 30-08-2009, 23:38   #12
mt55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2009
Sayın tayffun ; Ficus'ların ( ficus elastica,ficus benjamin .. vb) çelikle üretimin de genel de her çelikle üretimde oldugu gibi çelik boyunun mümkün oldugunca minimum uzunlukta tutmak köklenmedeki başarıyı maksimuma çıkarması açısından önemlidir kısa mesafede ki çeliğin beslenme ve kök tutma şansı uzun çeliğe göre daha fazladır ve bu çelik boyu takriben 10-15 cm' e tekabül etmektedir. Dalda ki gözlere baktığınız zaman aldığınız çelikleri 3'er göz kapsayacak şekilde almalısınız ve kök tarafında bulunan 2 göz üretim yastığına girecek şekilde ve 1 göz yukarda kalacak şekilde çelikleri kök kısmı zede almadan bir çelik atma çubuğu yardımıyla gömmelisiniz ayrıca aldığınız çeliklerdeki süt akımını durdurmalısınız bunun için bir kaç yol var bizim seramızda kullandığımız yöntemi tavsiyeedebilirim önceden kalan soğumuz kül haline gelmiş odun közleri bu tarz bitkilerin süt akışını durdurmakta iyi bir yöntemdir ayrıca Mine Hanımında belirttiği gibi bir çok bitki türünde çelik atıldıktan yakın bir zaman sonra açan yapraklanma ve çiçekler çeliğin tuttuğu ve köklendiği anlamına gelmez o yüzden yaprakların düşmesi çok normal karamsarlığa gerek yok resimlerden görüldüğü üzere size tavsiyem çelikleri bundan sonra alırken biraz daha kısa tutun ve belirttiğim şekilde üretimi deneyin ayrıca perlit yerine torf,elenmiş tatlı su kumu ve çiçek toprağı ( çiçek toprağı yerine bir çok çiçekciler torf satıyor torf bambaşka bir materyal su tutması çok güzel bir üretim malzemesidir fakat mineral açısından zayıftır o yüzden mineralce zengin kestane ormanlarından alınan kestane ağacı humusunu siyah kestane toprağıda derler öneririm )karışımı üretim açısından daha güzel olacaktır .. Saygılar..

mt55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön