View Single Post
Eski 28-08-2009, 13:46   #153
batukhan
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Merhaba.

Resim olsaydı daha iyi yorum yapılabilirdi ancak,sanırım orkideniz bir phaleanopsis.Bu orkide diğer pek çok tropikal orkide gibi epifit bir orkidedir.Yani bildiğimiz pek çok bitki gibi torf/toprak katmanında değil;ağaçların üzerinde kökleri açıkta kalacak şekilde yaşar.Bu nedenle orkideniz yeni kök gelişim dönemine girdiğinde saksısının dışına doğru atıyordur köklerini.Çünkü bu tip orkidelerin kökleri de klorofil içerdiği için kökleri ile de fotosentez yapabilirler.Benim genel önerim orkidenizin saksı harcını ortalama 2 yılda bir değiştirmeniz ve dışarı çıkan kökelri rahat bırakmanız.Ancak kökleri ara ara spreyleme metodu ile nemlendirmek faydalı olacaktır.Çiçek açmaması ise gübreleme tipine,aldığı ışık miktarına,ortam nem ve sıcaklığına bağlı olabilir.Phaleanopsis bir cattleya ya da cymbidium gibi çok ışığa ihtiyaç duymaz ancak direkt güneş almamak koşuluyla aydınlık bir yerde tutulmalıdır.Azot ağırlıklı gübreleme yaparsanız da bitki çiçek açmak yerine yaprak üretimine gidecektir.Bazı orkide meraklıları phalenopsisleri 1-2 hafta süre ile soğuk ve karanlığa koyup çiçek açtırmaya zorluyorlar ancak ben hiç uygulamadım ondan bunu öneremiyorum.Burada pek çok tecrübeli arkadaş var eminim onların da ekleyecekleri deneyimleri vardır.

Saygılar

batukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön