View Single Post
Eski 18-08-2009, 12:54   #17
epsody
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
EPSODY'nin Solarzasyona bakışı.

Arkadaşlar Epsody tutum ve davranışlarıla yerinde koyduğu tavırlarda genel anlayıştan biraz farklı tutum içersinde olayları hep genel kurallar içersinde değerledirerek yol gösterici paylaşımlardan yana kişilerle sorunu olmayan fakat kendinin ilgilendiği konuları içindeki olayları farkı bakışlardan değerlediren oluşumlara kendinin tavrını koymakta bir sakınca görmemiştir ve bundan sonrada böyle olacaktır.

Arkadaşlar solarizasyon uygulamalarında 11yıldan bu yana kompost uygulamalarıyla iç içe olmuşken bir çok deneyim sahibi olmama rağmen topladığım otları, kuruma amacıyla solarizasyona tabii tutarken hep toprağı güneşin dik gelen ışınlarını toprağıma olan zararını asgariye indirerek ayni zamanda solarizasyon uygulanan otlarımın güneşten foto sentez ile topladıkları enerjilerinden toprağıma aktarmanın avantajlarını yakalamıştım.

Solarizasyon konusuna taklitçi daranışlardan etkilenen arkadaşlarım eklenti koyacak bilgi anlayışına sahip deyilken ben bu konun iki tarafı kesen bıçak olduğunu bildiğimden paylaşımlarda bulunacağım arkadaşlarımın en az benim birikim düzeyinde olmayışları açıklamalarımdan polemiklerin oluşumuna imkan vermemek adına onlara katılıp deneyimlerime dayanan bu paylaşımları koyamadım.

Güneşin ışınlarıyla şaka olmaz ülkemizin gündeminde çölleşme varken benim solarizasyondan fayda sağlayan birikimlerimin paylaşımları yarınlara kalısın diyordum, ülkemizdeki seracılık anlayışı içinde topraklarımızı büyük bir bölümü risk altında olduğunun duyumlarını alıyorum, herkes benim kadar hasas olsun demiyorum ama forumlarımıza taşınan topraksız tarım çalışmaları, topraklarımızın içinde bulunduğu vahim durmu açıklamaya yetiyor.

Sayın izzeterisen arkadaşımdan konu başlığının içeriğini aşan oluşumlarla konuyu saptırma değilde konunun içeriğine katkı sağlamak düşüncesiyle başlığa ters düşmüş açıklamalarımdan özür diliyorum

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön