Konu: Aşılama
View Single Post
Eski 10-08-2009, 10:11   #428
karaaslan50
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Sayın orcanöbekçi, benim makasla yaptığım aşılar meyve ağaçlarında ağaç yeşermeden önce yapılıyor,ama geç kalınırsa aşılık kalemlerin yeşermemiş olması kaydıyla yine aşılama yapılabilir. Bu aşılık kalemleri bildiğiniz gibi önceden alıp naylon bir torba içerisine koyarak buzdolabında muhafaza edebiliriz. Mevye ağaçlarında yapılan aşıların tutma yüzdesi %100'ü bulabilmektedir. Ayrıca yetişkin bir ağacın örneğin 10 yıllık bir ağacın hiç bir budağını kesmeden sadece tek bir sürgününe dahi yaptığınız aşı tutmaktadır. Ancak asmada durum biraz daha farklı, örneğin asmayı mümkün oldukça tamamını aşılamakta fayda var, ağaçlara göre biraz daha nazlı tutuyor. Ayrıca asmada aşılık kalemleri bekletip asmadaki ağlamanın bitiminden sonra yapmak gerekiyor. Çünkü asma ağlarken aşı adeta suda bekletiyor gibi hemen yeşeriyor ve henüz kaynaşma yapmadığından su kesilince beslenemeyerek kuruyor. Aynı zaman da bu birleşim yerindeki dokuları da bozuyor. Bu nedenle asma aşısını ağlama bittikten sonra yapmak gerekiyor. Örneğin ben Nevşehir'de Nisan ayında yeşeren asmaları mayıs ayının ortalarında aşılıyorum. Aşının geç yapıldığı fotoğrafda da görülmektedir. 3. fotoğrafta orjinal sürgününün korukları oluşmuş ve aşının da yeni çıkan salkımları görülmektedir. Son fotoğrafta da aşının kaynaşma yeri görülmektedir.

Eklenen Resimler

karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön