View Single Post
Eski 03-08-2009, 07:59   #15
alideryacengel
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2009
sayın güvercin01.üç adet dut ve dokuz adet badem vardı bahçemde.arazim hem eğimli , hem toprağı 10 yılı aşkın bir süredir gübrelenmemiş hem de kaya kütlesi üzerinde.kaya yer yer yüzeye çıkmış durumda.badem ağaçları neredeyse kayaların içinden çıkıyor.el arabasıyla diplerine toprak dökerek bir fayda vermeye çalışıyorum ağaçlara.bir de köyün suyu yok.sulama suyumu bidonlarla külüstür kartalıma yükleyip taşıyorum.arazi 100 metre uzunluğunda ve sadece alt tarafında kalan 5-6 metrelik bir kısmında(5-6m. x 100m.) dikim yapılabilecek toprak alanım var.ben de o alana 6 adet zeytin , 2 kiraz , 1 erik , 1 kayısı , 1 ıhlamur , 1 ceviz ve yere düşen bademlerden yetişmiş birkaç badem fidanı ektim.ayrıca bir kayanın üzerindeki bir çukurluktaki yaklaşık bir kilo kadar toprağa tutunmuş 50 cm. boyunda ama gövdesi boyuna göre kalınca(bonzai gibi görünen) bir garip çam görmüştüm.onu da toprağıyla beraber sökerek bahçeme diktim.5 aydır yaşıyor.yaprakları da yemyeşil.sanırım tuttu o da.buraya taşınalı 5 ay oldu.maddi durumum ancak seneye düzelecek.o zaman bahçemdeki keçi ağıllarından kalma taş duvarlardaki taşlarla bahçeme set yapacağım.gölü besleyen nehirle gelen koyu renkli toprağı bahçeme taşımamı söyledi köylüler.o topraktan ve köyden hayvan gübresi getirip yaptığım setlere dökerek bahçe kazanmayı düşünüyorum.ama su sorunum büyük.tam tepede olduğum için kuyu kazıp su bulmakta zor.bir de ev çok haraptı.geldiğimden beri onunla baya bi uğraştım.sırada çatıyı aktarmak var.kış gelmeden odunumu getirmem lazım.iş bitmiyor ama zaman geçtikçe düzelecek hepsi.yavaş yavaş burayı yemyeşil yapmak istiyorum.becerebilecekmiyim bilmem.ama mutlaka deneyeceğim.

alideryacengel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön