View Single Post
Eski 28-07-2009, 10:47   #195
thomasina
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Optimus, kolyoslar çok radikal olmadıkça küçük değişikliklerde üzülmüyorlar bence tabii. Ben geçen gün resimlerden sonra arka balkona aldım, akşam üstü güneşi görsün diye bir iki saat sonra yaprakların hepsi aşağıya inmişti. Tam panik olmuşken, sonrasında düzeldiler. Şimdi benim arka balkon çok güzel ikindi güneşi alıyor ama onların durduğu bölge cam arkasında.Bu nedenle güneş sanırım sertleşiyor ve çiçeklerimi etkiliyor. Ön taraftakiler de içerde pencere arkasında ama ışık sert gelmeyince rahatlar. Demek istediğimi sanırım anladınız. Bol güneşli ama direkt olmayan, dışarıda da olsa aynı şartlar gerekiyor sanırım. Bu arada ben tepelerinden sürekli aldığım için boya gidemiyorlar ve zamanla yan dal veriyorlar. Saksının birini öyle deneyin. Ben kolyos yetiştirmekte eski olmadığım için her saksıda farklı bir yöntem deniyorum. Tabii kolyoslar biraz arsız olduğu için buna izin veriyorlar bana kalırsa. yaprak renkleri sürekli değişiyor zaten belki yer değiştirmemden diyeceğim ama yeri hiç değişmeyen saksım da var. Sanırım genellikle tazelenince form tutuyorlar. Bundan da tam emin değilim çünkü isolet' in kolyosu bu tezi çürütüyor. Zamanla bol kolyoslu oldukça öğreneceğiz diye düşünüyorum. Sevgiler...

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön