View Single Post
Eski 22-07-2009, 16:24   #13
thomasina
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Benim sevgili Castanospermum' um oldukça sağlıklı gelişiyor. Toprağını nemli tutmaya çalışıyorum ve dinlenmiş suyla mümkünse içme suyuyla suluyorum. Bir kaç günde bir yapraklarına nazikçe su püskürtüyorum. Direkt güneş ışığı almayan ama günde yaklaşık dört saat kadar ışıklı bir cam önünde duruyor. Hafif killi bir toprak, torf ve çok az oranda ilaçlı gübreli bahçe toprağı ile saksı harcını yenileyip bir boy büyük saksıya aldım. 20.07.2009 da saksı değiştirmişim. Çabuk uyum sağladı, hatta enine ve boyuna büyümeye başladı. İlk geldiğinde sahip olduğu o yuvarlak görünümü şimdi daha dağınık küçük bir ağaç formuna dönmeye başladı. Şimdilik bir sorunumuz yok gibi görünüyor. Bir sürü minik yaprakları var tepesinde, eğer sağlığında bir sorun olmazsa ve bu geçen yaklaşık bir aylık dönemin saksıya ve toprağa uyum süreci olarak kabul edersek bundan sonra daha hızlı boy ve en atacağını düşünüyorum. Bu arada korkumdan tabağında hiç su bırakmadım.Eğer yanlış not almamışsam hemen hemen bir ayda enine boyuna yaklaşık üçer cm büyümüş. Sizlerle paylaşmak istedim.

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön