View Single Post
Eski 16-07-2009, 10:32   #126
köfte
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2009
merhaba.. ben ankarada yaşıyorum. benim de Phalaenopsis türünde bir orkidem var. 28 kasım'da arkadaşım almıştı. çiçek taşıyan 2 dalı vardı. bir dalı ocakta, diğeri de şubatta kurudu **** çürüdü, tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. hatta ilk dalının o kuruyan kısmından kestim, bir kısmı hala yeşil (birazdan fotoğrafta da görüceksiniz) şubattan beri ne bir dal çıktı, nede çiçek açtı. yaprakları hala yeşil..hatta 1-2 ay önce küçük bir yaprak açtı, o da gayet güzel büyüyor ama çiçek açmıyor( 4-5 günde bir suluyordum. orkidem şeffaf cam bir saksının içine konulmuş çakıl taşları üzerinde, şeffaf plastik bir saksı içinde geldi.. hep de orada tuttum ben onu..henüz toprağını değiştirmedim. 2 kere çiçekli bitkiler için çıkarılmış sıvı gübre ile su karışımı döktüm, onun bir faydası **** zararı oldu mu emin değilim. fotoğrafları yolluyorum ancak henüz fotoğraf makineme pil almadığım için cep telefonuyla çektim, çok kaliteli fotoğraflar değil.. sorunun ne olduğunu anlayamayıp, daha ayrıntılı ve kaliteli fotoğraf görmek isterseniz en yakın zamanda çeker yollarım) bir deee eğer bir hastalığı fln varsa -ki sanırım var- ben halledebilir miyim? halledemeyeceksem ankarada götürebileceğim, bana yardımcı olabilecek bir çiçekçi var mıdır?? hayatımda ilk kez çiçek bakıyorum.daha önce hiç saksı çiçeğim olmamıştı ve çiçek bakımıyla ilgili en ufak bir fikrim yok:S ilk çiçeğim de şansıma orkide oldu umarım çiçeğim ölmemiştir:S:S:S
bu, orkidenin ilk hali:

bu da bir dalın kurumuş hali

bu, o kurumuş dalı kestikten sonraki hali.. bi kısmı kuru, bi kısmı hala yeşil:

köfte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön