View Single Post
Eski 15-07-2009, 11:43   #142
Douglas Fir
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
[QUOTE=ozanutku;461744]Sayın Douglas fir ;

Sekoyalar torbalarda yetiştirildi. Sökümlerinede çok dikkat ettim , fakat bizim sorunumuz nisan ayı gibi tam büyüme dönemine girerken fidanların gönderilmesi , büyük ihtimal ben ondan dolayı olduğunu sanıyorum,

Sayın Ozanutku,

Eminim ki siz çok dikkat etmişsinizdir. Burada şunu ifade etmek isterim. Her ağaç söküme uygun değildir. Mavi ladin bu hususta sorunsuzdur. Firesi azdır ama sekoyalar konusunda tereddütlerim var. Bu ağaçlar sedirler gibi kazık kök yapar. Daha sonra saçak kök yapmaya başlarlar. Ağaç toprakta iyice form kazmışsa ve gelişmişse, boy atmışsa (ki resimlerini koyduğunuz sekoyalar öyle görünüyorlar) o boyuttaki bir sekoyayı kazı köke zarar vermeden almak çok zordur. Kök budaması kaçınılmazdır. Kaldı ki dediğim gibi bence sekoyalar belli bir saaten sonra yerinden oynatılmaktan da pek hoşlanmıyorlar.

Aynı durum sedirlerde de var. Repikajdan gelen 2 metrelik kök budaması yapılmış sedirlerin hepsi öldü gitti. Belediye dikiyor, acemilik zamanımda ben de diktim. Bir kısmı öldü, bir kısmı tepe sürgünü kaybetti. Torbada küçük aldığım, repikaj görmemiş sedirlerim ise ayakta. (Sayın "seea" de daha önce aynı tespiti yapmıştı sanırım.)

Ben Nisan ayındaki sevkiyat nedeniyle sekoyaların sıkıntıya girdiğini pek tahmin etmiyorum. Sevkiyat sırasında kök nem dengesi korunuyorsa ki eminim buna çok önem veriyorsunuzdur, bir sorun olmaması lazım. Saygılarımla...

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön