View Single Post
Eski 13-07-2009, 19:33   #473
osumanu
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Merhaba,

Uzun zamandan beri bende kapama ceviz bahçesi yapsammı yapmasammı diye düşünüyorum.
Ama ülkemizde malesef üretme fikri çok hoş karşılanmıyor.Devlet ceviz badem vs üreticilerini teşvik etmek için elinden geleni yaparken;bir yandan da her sektörde olduğu gibi ithalatında önüne geçemediği için ceviz üreticilerinin çoğu zaman sene sonunda zarar etmesine engel olamıyor.Kapama ceviz bahçesini düşündüğümden bei nasıl yetişir nerlerde yetişirden daha çok elde edilecek ürünü nasıl pazarlarım nASIL satarım diye uzun uzun arastırdım.Bir çok üretici ile görüştüm.O kadar emek verdiklei bahçelerini devretmek isteyenlerle bile karşılaştım.İçime acaip derecede sıkıntı çöktü.1 seenedir nerelerde yapmalyım ne buyuklukte yapmalıyım,ne kadar sermaye bağlamalıyım diye arastırırken son 2 aydakı ceviz üreticilerinin sıkıntısı ve ıthal edilmiş cevizlerin fiyatlarını ve hatta ve hatta biraz arastırıldığında yurt dısı teslim paketlenmiş ceviz içi fiyatlarına ulaştığınızda bunun karlı bir yatırım olmadığını anlamanız cok uzun sürmeyecektir.yanlış anlaşılmasın yazdıklarım kimsenin hevesini kırmak değil amacım.AMa ben bir senedir bu işi arastırdığımda bu işin çok uzun vadeli bir yatırım olmasına rağmen pazarlamada yaşanacak ve hatta bazı dönemlerde pazarlanamayıp zarar edilecek bir yatırım olduğunu farkettim.yapmayı düşünen arkadaşlar çok iyi arastırmadan girmesinler.herkese başarılar dilerim.

osumanu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön