View Single Post
Eski 08-07-2009, 21:54   #89
enginnaz
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2008
sayın oosmanoglu,

çalışmalarınızı izliyorum.bir kaç noktada yanlışlarınız var.belirtmek istedim.
bu işe başlayacak arkadaşlara önerileriniz var ama siz bile tam olarak nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz.mesela bir oyuma 2 tohum dikin diyorsunuz ama bu bitkiden verim almanız için 7-8 en az 5 kök olması gerekir.bunlardan 1 i erkek 4 ü dişi olabilir.yoksa tarlaya yazık olur.verim düşük olur. dölleme olayını aştığınızda.bu erkek dişi olayını kimi tarlalarda sıra halinde rüzgarın eseceği bölgeye ekiliyor.kimi yerlerde ise 5 dişiye 1 erkek.yukarıda bununla ilgili yazı yazmıştım.teknik birinden destek almıyorsunuz galiba.uzun zamandır bu bitki üzerinde araştırma yapıyorum.bir sürü deneyim edindim.poşete dikmişsiniz ama bu bitkinin kökleri çok uzuyor ve poşette sarmal oluyor.daha sonra toprağa geçirdiğinizde büyüme yavaş oluyor.direk tohumu dikmeniz gerekiyor.bu tohumu kurtlar çok seviyor.delik deşik etme ihtimali var.o yüzden ilaçlamanız ve daha sonra dikmeniz uygun olabilir.erkeği ve dişisi en erken 3 sene sonra çiçeğinden belli olur.tohumlardan % 50 erkek çıkma oranı yüksek.dolayısıyla erkekleri temizlemeniz gerekecek.arılar bu bitkinin sadece erkek olanına konuyor.dişiye konmuyor.dişide arılar çekecek koku yokmuş.arı ile döllenme imkanıda zor.doğal yollara mecbursunuz.neyse uzun yazdım sizi rencide etmek için değil bilgilendirme ve yaptığınız emekler boşa gitmesin diye yazıyorum.kusura bakmayın.saygılar..

Düzenleyen enginnaz : 08-07-2009 saat 21:56 Neden: yazım hatası
enginnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön