View Single Post
Eski 02-07-2009, 10:06   #133
hosseda
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Sayın Delimus,

1 saatte 1,5 ton su bana da fazla gelmiş idi ancak şimdi işi kağıt kaleme vurunca farklı bakmaya başladım.

1,5 ton su yaklaşık 90 teneke su yapmakta ( 17 litrelik teneke ile). 60 fidan desek ortalama 1,5 teneke su ediyor fidan başına. Damla sulamadan evvel bahçeye gittiğimde hortum ile fidanları sularken en az 1,5 saat kadar hortum açık kalmakta idi. Ve eminimki bir fidana en az 1,5 teneke su dökmüş kadar hortum ile su verirdim. Bu durumda her sulamada verilen su miktarında pek fark olmadığı açık. Fark şurada, daha önce bahçe haftada bir sulanmakta iken şimdi otomatiğe bağlandı her gün sulanmakta. Yani 7 kat artışa diyecek bir şey olmamalı. Dün bu hesabı bahçede de hissettim herhaldeki sulama süresini 60 dakikadan 30 dakikaya indirdim.

Takibe devam ederek cebime ve fidanlara en uygun yolu bulmaya çalışacağım.

Sayın Therapy,

Damla sulama ile Allahın dağındaki bahçeye tüm yaban dünyasını da davet ettiğimizin bende farkındayım. Sizin olayınızda farelerin borulara hücumu enteresan. Benim artan borular bir köşede durmaktalar şimdilik fare hücumu olmadı. Ancak bahçemde alışık olmadığım hayvan pisliklerine rastlamaya başladım. Suyu buharlaşmadan korunmak için gece akıtmaya başladım. Tüm yaban hayvanlarında su içmeye benim oraya alışacaklarına eminim. Dün öğleden sonra bir ara deneme için suyu akıttım, fidanların dibi kuşlarla doldu. Daha önce sabaha ayarlı iken alışmışlar sanırım. Zaman saatinde haftanın belirli günlerinde 3 defa sulama modu da varmış ama cesaret edip onu devreye sokamıyorum. Biraz daha ustalaşayım, her gün sabah erkene de bir 10 dakika kuş seansı yapmak niyetindeyim. Gece yılan, fare, tilki, sansar, vb. gibi yabanlar, gündüz kuşlar süper olacak tahminim. Birde kamera sistemi uydurabilsem bir belgesel de çıkarırım belki ortaya...

Hoşçakalın.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön